Polskie miasta czeka rewolucja w postaci wprowadzanych stref czystego transportu (SCT), do których wjechać będą mogły jedynie nisko- lub zeroemisyjne pojazdy. Prawie połowa ankietowanych uważa, że to szansa na czystsze powietrze, a dla 1/3 takie rozwiązanie będzie oznaczać utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. 20% badanych wskazało jednak, że dzięki takim strefom wzrośnie zainteresowanie samochodami w pełni elektrycznymi.
Świat stoi przed wyzwaniem powstrzymania kryzysu klimatycznego. W tym celu powstają międzynarodowe umowy i regulacje prawne, takie jak Europejski Zielony Ład, COP26, Fit For 55. Parlament Europejski (PE) 8 czerwca 2022 r., przegłosowując 100% redukcję emisji CO2 z aut osobowych i dostawczych do 2035 r., zrobił krok w stronę faktycznego zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych począwszy od tej daty. W związku z zapowiadanymi zmianami, już dzisiaj niemal wszyscy producenci aut zadeklarowali przejście w najbliższych latach wyłącznie na pojazdy napędzane elektrycznie. InsightOut Lab wraz z marką Volkswagen postanowili zgłębić ten temat i zapytać Polaków, jak ich zdaniem SCT mogą zmienić życie w miastach.
SCT to czystsze powietrze, ale i utrudnienia w życiu codziennym
Choć na świecie SCT funkcjonują z powodzeniem w wielu miastach, w naszym kraju to wciąż nowość, do której się przygotowujemy. Docelowo mają to być obszary z ograniczonym ruchem, do których wjechać mogą jedynie pojazdy nisko- lub zeroemisyjne. Po uchwaleniu przez polskie władze odpowiednich regulacji, samorządy otrzymały kompetencje tworzenia stref czystego transportu w swoich gminach. Według doniesień prasowych pierwszym miastem z taką strefą ma być Kraków.
W badaniu InsightOut Lab i Volkswagena ankietowani odpowiadali na pytanie, czym może poskutkować wprowadzenie w Polsce SCT. Według niemal połowy respondentów (48%), pomogą one zredukować emisję spalin w miastach. Ponadto, 32% głosów zostało oddanych na ograniczenie hałasu. Nie można jednak pominąć faktu, że ponad 1/3 (34%) respondentów uważała, że takie rozwiązanie utrudni życie lokalnych mieszkańców i przyjezdnych, ze względu na gorszy dostęp do obszarów objętych działaniem SCT.
Co piąty badany uważa, że SCT to więcej samochodów elektrycznych
20% ankietowanych wskazało na zwiększenie zainteresowania samochodami elektrycznymi jako skutek wprowadzenia w Polsce SCT. Choć jest to dopiero piąta pozycja wśród innych aspektów do wyboru, jest to wynik porównywalny z ograniczeniem korków w miastach (19% odp.) Odsetek ten mniej więcej odpowiada części osób, które rozważają kupno samochodu „na prąd”.
Warto odnotować, że ankietowani, którzy wykazali zainteresowanie kupnem auta w pełni elektrycznego, znacznie częściej (35% odp.) od ogółu Polaków wskazywali, że SCT wywołają większe zainteresowanie samochodami „na prąd”.