Niemal 1/4 badanych deklaruje rezygnację z produktu droższego, ale bardziej ekologicznego jeśli różnica w cenie wynosi 5%. Lecz gdy sytuacja dotyczy auta, wówczas aż 8 na 10 ankietowanych wybiera inaczej.
Najnowsze badanie marki Volkswagen i InsightOut Lab zostało poświęcone hybrydom typu plug-in (PHEV). Z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) wynika, że w czerwcu 2021 r. na polskich drogach było ich więcej niż aut w pełni elektrycznych. Oznacza to zmianę długotrwałego trendu.
Wyniki badania dowodzą, że hybrydy typu plug-in wpisują się w dotychczasowe przyzwyczajenia ankietowanych, dotyczące częstotliwości korzystania z samochodu, wyboru nowego auta i ekologii. Bardziej szczegółowa analiza zgromadzonych danych pokazuje pewne trendy.
Cena ekologii
Ankietowani nie są skłonni płacić więcej za produkty ekologiczne. 15% z nich wybiera produkt tańszy i mniej ekologiczny bez względu na różnicę w cenie między nim a produktem droższym i bardziej ekologicznym. Dla 23% respondentów różnica w cenie między oboma produktami nie powinna być wyższa niż 5%. W praktyce oznacza to rezygnację z rzeczy bardziej ekologicznej nawet przy najmniejszej różnicy cenowej. Kolejne 23% badanych wybierze produkt mniej ekologiczny, gdy różnica w cenie wyniesie około 15%.
Cena ekologicznego auta liczy się inaczej
Gdy w badaniu pytanie dotyczy wyboru dwóch nieokreślonych produktów, ankietowani nie są skłonni płacić więcej za ten bardziej ekologiczny. Natomiast gdy stawiani są przed wyborem bardziej konkretnym, związanym z samochodem, wówczas ich decyzje są inne. Mając do wyboru auto o 20% droższe, ale zużywające o połowę mniej paliwa, lub o 20% tańsze, ale palące połowę więcej, aż 8 na 10 ankietowanych wybiera samochód droższy, ale bardziej ekologiczny.