Analizy Elektromobilność

Analiza: Osoby rozważające zakup „elektryka” częściej ufają nowym technologiom. Nie są jednak bezkrytyczne

Ankietowani, którzy rozważają zakup auta elektrycznego częściej akceptują pojazdy autonomiczne i są gotowi udostępniać swoje dane. Jednocześnie obawiają się negatywnych skutków tych działań, czyli ryzyka kradzieży informacji na swój temat.

Marka Volkswagen i InsighOut Lab regularnie badają wiedzę i nastawienie Polaków do elektromobilności. Najnowszy raport został poświęcony nowym technologiom w przemyśle samochodowym. Elektromobilność oraz digitalizacja należą do najważniejszych z nich. Z zebranych informacji wynika, że osoby rozważające zakup auta elektrycznego są bardziej otwarte na nowe technologie, ale jednocześnie obawiają się możliwych negatywnych konsekwencji swojego zaufania.

Elektryczne i autonomiczne

Osoby deklarujące rozważanie zakupu BEV zdecydowanie częściej niż te, które nie planują takiej inwestycji, uważają, że pojazdy autonomiczne to bezpieczne rozwiązanie. Aż 35% kierowców biorących pod uwagę zakup „elektryka” sądzi, że samochody, które dzięki zaawansowanym technologiom będą mogły przewozić pasażerów bez udziału kierowcy, to „raczej” bezpieczne rozwiązanie. Kolejne 13% uznaje je za „zdecydowanie” bezpieczną technologię. To znacznie wyższe wskaźniki niż dla grupy ankietowanych, która nie jest zainteresowana zakupem auta elektrycznego (odpowiednio 17 i 5%).

Pytanie o pojazdy autonomiczne nie było jedynym, w którym osoby zainteresowane BEV okazały się bardziej niż pozostali ankietowani skłonne zaufać nowym technologiom. Respondenci deklarujący rozważanie zakupu BEV częściej niż ci, którzy nie planują takiego zakupu, są również gotowi udostępnić dane na temat stylu swojej jazdy firmie ubezpieczeniowej w zamian za indywidualne przeliczenie stawek (63 vs 45%).

Ufają, ale boją się kradzieży danych

Osoby rozważające zakup auta elektrycznego ufają nowym technologiom w samochodach. Częściej niż statystyczny ankietowani są gotowi powierzyć swoje bezpieczeństwo pojazdowi autonomicznemu, a swoje dane firmie ubezpieczeniowej. Nie oznacza to jednak braku wątpliwości.

Osoby biorące pod uwagę zakup BEV częściej niż pozostali ankietowani wskazują, że poważnym ryzykiem rozwoju nowych technologii w branży automotive jest niebezpieczeństwo wykradzenia danych. Dokładnie 29% osób, deklarujących możliwość zakupu auta elektrycznego uważa, że ryzyko „zhakowania” danych o zachowaniach i przyzwyczajeniach kierowcy jest największą wadą nowoczesnych, skomunikowanych samochodów. Wśród ankietowanych, którzy nie rozważają zakupu „elektryka”, udział takiej odpowiedzi jest wyraźnie niższy i wynosi 20%.