Analizy Elektromobilność

Analiza: Polacy nadal mają problem z odróżnianiem rodzajów hybryd

Tylko co piąty badany trafnie wskazuje, że to hybryda typu Plug-In może jeździć bezemisyjnie. Mniej więcej tyle samo ankietowanych sądzi błędnie, że hybryda klasyczna lub w wersji mild jest bardziej ekologiczna niż auto całkowicie elektryczne.

InsightOut Lab wraz z marką Volkswagen regularnie badają nastawienie i wiedzę Polaków o elektromobilności. Najnowszy raport został poświęcony zagadnieniom ekologicznym. Wynika z niego, że połowa respondentów ma świadomość globalnych zagrożeń klimatycznych. Tyle samo zna różnice w emisji CO2 między autami w pełni elektrycznymi (BEV) a samochodami z innymi rodzajami napędów. Natomiast pytania dotyczące aut z napędem hybrydowym potwierdzają wyniki wcześniejszych badań IOL i Volkswagena, z których wynika, że wiedza na temat hybryd jest zaskakująco niska.

Tylko PHEV może jeździć bezemisyjnie

Ankietowani najczęściej nie potrafią wskazać, który z rodzajów napędu hybrydowego umożliwia jazdę bezemisyjną. Drugą pod względem liczebności grupą jest 35 proc. respondentów, którzy udzielają błędnych odpowiedzi. Zatem w sumie ponad ¾ ankietowanych nie wie, że tylko hybryda typu Plug-In (PHEV) może nie emitować dwutlenku węgla do atmosfery podczas jazdy. Tą wiedzą może się pochwalić zaledwie 22 proc. ankietowanych. Tymczasem nowoczesne napędy hybrydowe typu Plug-In umożliwiają nawet kilkadziesiąt kilometrów jazdy bezmisyjnej.

Przeceniany potencjał klasycznych hybryd

Respondenci pytani o najmniej emisyjne rodzaje napędów oraz te, które najbardziej mogą przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 trafnie wskazują samochody w pełni elektryczne. Jednak nadspodziewanie wielu ankietowanych sądzi, że to hybrydy w wersji standardowej lub mild są najbardziej przyjazne środowisku. Co czwarty badany uważa, że to hybryda klasyczna lub mild może najbardziej przyczynić się do ograniczenia emisji CO2. Co piąty respondent sądzi, że tego typu napędy powodują najniższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Warto również zwrócić uwagę na odpowiedzi dotyczące hybryd w pytaniu o napędy najbardziej emisyjne. Jeżeli podzielimy łączny wynik hybryd na klasyczne i mild – oba rodzaje po 3 proc. – okaże się, że wskazywało je najmniej respondentów. Zatem w pytaniu o napędy najbardziej emisyjne hybrydy wskazywane są najrzadziej, rzadziej niż auta w pełni elektryczne. To kolejny dowód, że ankietowani przeceniają ekologiczny potencjał hybryd w porównaniu z autami elektrycznymi.