Analizy Elektromobilność

Analiza: Zainteresowanie „elektrykami” przekłada się na wiedzę o zrównoważonym rozwoju

Produkcja aut elektrycznych może odbywać się według zasad zrównoważonego rozwoju i częściej wiedzą o tym osoby rozważające zakup takiego pojazdu. Podobnie jest w kwestii recyklingu akumulatorów.

Powszechnie wiadomo, że auta w pełni elektryczne nie emitują szkodliwych spalin podczas jazdy. Natomiast znacznie mniej popularna jest wiedza na temat emisyjności procesu produkcji pojazdów tego typu oraz eksploatacji i recyklingu baterii. Stereotypy działają silnie zwłaszcza w dwóch ostatnich wymienionych obszarach. Dlatego w kolejnym badaniu InsightOut Lab oraz marka Volkswagen wzięli na warsztat temat zrównoważonego rozwoju branży automotive. Jest to kluczowy cel zarówno Volkswagena, jak i całego sektora samochodowego na najbliższe lata. Volkswagen chce osiągnąć neutralny bilans pod względem emisji CO2 najpóźniej do 2050 r. Przy tej okazji, porównaliśmy odpowiedzi tych badanych, którzy są zainteresowani kupnem auta w pełni elektrycznego, i tych, którzy deklarują, że takiego zakupu nie biorą pod uwagę. Przyjrzymy się pytaniom dot. zrównoważonej produkcji aut, oraz recyklingu baterii używanych w „elektrykach”.

Chęć kupna „elektryka” idzie w parze z wiedzą nt. „zbilansowanej” produkcji aut…

Ponad tysiąc osób, które wzięły udział w badaniu zostało zapytanych, czy możliwa jest produkcja samochodów w sposób neutralny pod względem emisyjności? Aż 2/3 osób (66%), które zadeklarowały, że rozważają zakup auta w pełni elektrycznego, odpowiedziało, że tak – taka zbilansowana emisyjnie produkcja jest możliwa. Jedynie 28% osób, które nie są zainteresowane zakupem „elektryka”, odpowiedziało twierdząco na omawiane pytanie. Średnio, cała grupa tysiąca badanych zaznaczyła odpowiedź „tak” w 35%. Warto wiedzieć, że użycie w produkcji tylko energii odnawialnej, lub rekompensata emisji CO2 w inny sposób, już dzisiaj daje taką możliwość. Przykładem jest linia modeli ID. Volkswagena, produkowanych w fabryce w Zwickau.

…i wiedzą o powtórnym wykorzystaniu baterii

W kolejnym z pytań ankietowani zostali poproszeni o odpowiedź, czy ich zdaniem baterie z „elektryków”  mogą być powtórnie wykorzystywane w gospodarce? Konkretnie chodzi o sytuacje, gdy parametry baterii nie pozwalają już na efektywną pracę w pojeździe, ale są nadal wystarczające, by pełniła ona funkcję magazynu energii. 49% badanych, którzy wyrazili zainteresowanie posiadaniem „elektryka” odpowiedziało, że owszem – takie baterie mogą być powtórnie użyte np. jako magazyny energii w domach lub innych celach. Takiego samego zdania było jedynie 23% tych, którzy wykazują brak chęci zakupu auta elektrycznego. W całej grupie ankietowanych znalazło się 27% osób, które odpowiedziały twierdząco na pytanie o „drugie życie” baterii z „elektryków”.