Wallbox Volkswagena
Analizy Elektromobilność

ANALIZY: Coraz więcej Polaków wie, że auto elektryczne można ładować z domowego gniazdka

66% Polaków uważa, że samochodów elektrycznych nie można ładować z domowych gniazdek. To wciąż dużo, choć wyraźnie mniej niż jeszcze 9 miesięcy temu.

Nie zmienia się wiedza Polaków na temat zasięgu samochodów elektrycznych. Wciąż sześciu na dziesięciu ankietowanych (61%) biorących udział w styczniowym badaniu przeprowadzonym przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen uważa, że auta na prąd na jednym ładowaniu przejadą maksymalnie 200 km. To niemal identyczny odsetek jak w kwietniu 2020 r. (wówczas wynosił 60%). Jednocześnie wyraźnie wzrosły wymagania stawiane samochodom elektrycznym. Bardzo dokładnie opisano to w ostatnim raporcie: W ostatnich miesiącach znacząco wzrosły wymagania dotyczące zasięgu samochodów elektrycznych.

Ładowanie samochodu elektrycznego z domowego gniazdka

Poprawia się natomiast stan wiedzy dotyczący samego ładowania aut na prąd. W kwietniu 2020 r. oraz w styczniu 2021 r. InsightOut Lab zapytał Polaków: Czy według Twojej aktualnej wiedzy auto elektryczne można podłączyć do ładowania do zwykłego, domowego gniazdka? W ubiegłym roku 73% ankietowanych odpowiedziało, że nie (27% – zdecydowanie nie; 46% – raczej nie). Tylko co czwarty badany (27%) odpowiedział zgodnie z prawdą, że tak (22% – raczej tak; 5% – zdecydowanie tak).

W tym roku 66% ankietowanych Polaków było zdania, że samochody elektryczne nie mogą być ładowane z domowego gniazdka (22% – zdecydowanie nie; 44% – raczej nie). To o znaczące 7 punktów procentowych mniej niż w ubiegłym roku. Oznacza to, że już co trzeci (34%) Polak wie, że auto elektryczne można podłączyć do domowego gniazdka. To wciąż niewiele, choć dynamika wzrostu jest znacząca.

Najnowsze badanie, o którym mowa w powyższej analizie, zostało przeprowadzone przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen na panelu Ariadna, na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1085 osób. Kwoty zostały dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie zostało zrealizowane w dniach 8-11 stycznia 2021 r. metodą CAWI.