Elektryczny kompakt czy elektryczny SUV?
Analizy Elektromobilność

ANALIZY: Elektryczny kompakt czy elektryczny SUV? Co wybierze Kowalski?

Co drugi ankietowany Polak jest zdania, że poszerzenie oferty aut elektrycznych o elektryczne SUV-y może zwiększyć popularność samochodów na prąd w Polsce. Nie oznacza to jednak, że stojąc przed wyborem: SUV czy zwykły samochód kompaktowy, połowa Polaków wybrałaby SUV-a.

Opinie Polaków na temat elektrycznych SUV-ów opisaliśmy w ostatnim raporcie, który znajduje się tu: Czy Polacy czekają na elektryczne SUV-y? Wynika z niego, że połowa ankietowanych Polaków (52%) uważa, że poszerzenie oferty samochodów elektrycznych o elektryczne SUV-y może zwiększyć popularność aut na prąd w Polsce. Badani dostrzegają wiele zalet samochodów tego typu, najczęściej wskazując na większy komfort jazdy (35%) oraz większe bezpieczeństwo (31%). Jedynie co dziesiąty respondent (9%) nie dostrzega żadnych zalet SUV-ów.

Na pytanie „Jakiego rodzaju samochody elektryczne najbardziej cię przekonują i zachęcają do zakupu?” 27% badanych wskazuje właśnie na SUV-y. Zdecydowanie najpopularniejszą odpowiedzią (40% wskazań) są jednak małe samochody miejskie.

A co jeśli ankietowani stanęliby przed dylematem: elektryczny SUV czy elektryczny samochód kompaktowy? Jak wielu zwolenników małych samochodów miejskich w takiej sytuacji wybrałoby auto kompaktowe, a ilu zdecydowałoby się na SUV-a?

Elektryczne SUV-y kontra elektryczne samochody kompaktowe

Spośród wszystkich rodzajów samochodów elektrycznych najbardziej przekonujące dla 23% ankietowanych Polaków są średniej wielkości samochody kompaktowe. Elektryczne SUV-y – jak wspomnieliśmy – mają nieco więcej zwolenników – zaznaczyło je 27% badanych (nieduży SUV lub crossover – 15%; średni lub duży SUV – 12%). Jeśli jednak wybór ograniczymy wyłącznie do elektrycznych SUV-ów i kompaktów, proporcje się odwrócą.

Na pytanie „Wyobraź sobie, że masz podjąć decyzję o zakupie samochodu i masz do wyboru przestronne elektryczne auto kompaktowe lub większego, ale o około 20% droższego elektrycznego SUV-a. Który z tych samochodów byś wybrał?” 66% badanych Polaków (+43 p.p. względem pytania o preferencje co do typu nadwozia z większą liczbą możliwych odpowiedzi) wybrało samochód kompaktowy, a 34% – elektrycznego SUV-a (+7 p.p.).

Warto pamiętać, że w omawianym badaniu pod hasłem SUV kryły się samochody z różnych segmentów – od miejskich crossoverów po największe reprezentacyjne SUV-y. To ważne, bo zwolennicy małych samochodów miejskich nie musieli wybierać pomiędzy nieco większymi samochodami kompaktowymi a znacznie większymi SUV-ami. Taki wybór mógłby wyraźnie wpłynąć na wynik. Wniosek?

SUV-y przekonują do siebie niewielki odsetek respondentów, którzy mając szeroki wybór zdecydowaliby się na małe auto miejskie, reprezentacyjną limuzynę lub inny typ nadwozia. Skuteczniej robią to samochody kompaktowe.

Co to oznacza dla producentów samochodów? Idealnym przykładem jest tutaj Volkswagen, którego rodzina elektrycznych modeli ID ogranicza się obecnie właśnie do kompaktowego ID.3 oraz większego i nieco droższego SUV-a ID.4. Jeśli wynik preferencji ankietowanych Polaków przełożyłby się na wyniki sprzedażowe tych aut, to na każdy sprzedany egzemplarz ID.4 przypadałyby dwa sprzedane Volkswageny ID.3. Warto jednak podkreślić, że jest to luźna interpretacja wyników preferencji, a nie deklaracji zakupowych, choć sam Volkswagen spodziewa się większego udziału sprzedaży ID.3.