Analizy Elektromobilność

ANALIZY: Przywileje dla właścicieli samochodów elektrycznych. Kto jest za, a kto nie do końca?

27% osób, które zdecydowanie chciałyby korzystać z przywilejów przysługującym właścicielom samochodów elektrycznych, jest przeciwna nadawaniu tych przywilejów posiadaczom aut na prąd.

66% ankietowanych Polaków chętnie korzystałoby z przywilejów, jakie daje posiadanie samochodu elektrycznego – wynika z badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen. Niespełna co trzecia osoba (31%) byłaby nawet gotowa za nie płacić – tak wynika z jednego z raportów opublikowanych na stronie InsightOut Lab. Jak się jednak okazuje, znacznie mniej Polaków (niż wspomniane 66%) popiera prawo zezwalające na korzystanie ze wspomnianych przywilejów przez właścicieli samochodów elektrycznych.

Samochodem elektrycznym po buspasie

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie o elektromobilności, właściciele samochodów elektrycznych mogą legalnie jeździć po buspasach oraz parkować za darmo w płatnych strefach. Właśnie z takich przywilejów chętnie korzystałoby 66% badanych przez InsightOut Lab Polaków. Ale czy popierają prawo, które zezwala na to kierowcom samochodów elektrycznych? 45% ankietowanych – tak (16% – zdecydowanie tak; 29% – raczej tak). Przeciwnego zdania jest 31% Polaków (24% zaznaczyło odpowiedź „trudno powiedzieć”).

Co ciekawe, przeciwników przywilejów jest prawie dwa razy więcej niż osób, które nie chciałyby korzystać z legalnej jazdy buspasami i darmowego parkowania w płatnych strefach, gdyby miały taką możliwość (17%). Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że część osób, która sama chętnie wjechałaby na buspasy, jednocześnie wykluczyłaby z nich właścicieli samochodów elektrycznych. Najprawdopodobniej dla takich osób posiadanie auta na prąd nie jest wystarczającym powodem do posiadania opisywanych przywilejów.

Kto najczęściej popiera przywileje

Za wpuszczaniem samochodów elektrycznych na buspasy i darmowym parkowaniem ich w płatnych strefach częściej opowiadają się mężczyźni (51%) niż kobiety (39%); ludzie młodzi (47%) niż starsi (37%); ludzie z największych miast (50%) niż z małych miasteczek (41%) oraz ankietowani, którzy jeżdżą autem na co dzień (47%) niż ci, którzy samochodem nie jeżdżą wcale (37%).

Co ciekawe, w grupie badanych, która zdecydowanie chciałaby mieć możliwość legalnej jazdy buspasami i darmowego parkowania w płatnych strefach, aż 27% stanowią osoby, które nie są zwolennikami przywilejów dla właścicieli samochodów elektrycznych.