Do wyboru są dwa samochody, oba w tej samej cenie: auto spalinowe z przywilejami samochodu elektrycznego lub auto na prąd. Co wybiorą Polacy?
„Wyobraź sobie, że podejmujesz decyzję o zakupie nowego samochodu, i masz do wyboru dwa auta tej samej klasy. Jedno z tych aut to zwykłe auto, a drugie jest o 40% droższe, ale będziesz mógł nim legalnie jeździć buspasami oraz parkować bezpłatnie w płatnych strefach parkowania. Które z tych aut wybierzesz?” – zapytał Polaków zespół InsightOut Lab w jednym z ostatnich swoich badań. Pytanie miało zaprezentować, jak ważne z punktu widzenia potencjalnych klientów są przywileje, którymi dysponuje każdy właściciel samochodu elektrycznego w Polsce. Co ważne, w pytaniu nie zaznaczono, że auto droższe jest elektryczne – chodziło o same przywileje. Jak odpowiadali Polacy?
27% ankietowanych Polaków zaznaczyło odpowiedź „trudno powiedzieć”, a zatem nie było w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy przywileje, za które trzeba sporo zapłacić, są tego warte. W końcu różnica w cenie obu aut wynosi 40%. Co ciekawe, aż 17% wybrało auto droższe, ale z przywilejami. To zaskakująco duży odsetek, biorąc pod uwagę, że za wspomnianą różnicę wartości ankietowani otrzymaliby możliwość jazdy buspasami oraz darmowego parkowania w płatnych strefach. Jak odpowiadali Polacy, gdy pytanie zdradzało, że auto droższe, z przywilejami, jest samochodem elektrycznym?
„Wyobraź sobie, że podejmujesz decyzję o zakupie nowego samochodu, i masz do wyboru dwa auta tej samej klasy. Jedno z tych aut to zwykłe auto, a drugie jest elektryczne, o 40% droższe, ale będziesz mógł nim legalnie jeździć buspasami oraz parkować bezpłatnie w płatnych strefach parkowania. Które z tych aut wybierzesz?”. W tym przypadku odsetek osób niezdecydowanych („trudno powiedzieć”) był jeszcze większy i wyniósł 35% (względem 27% w przypadku poprzedniego pytania). Jednocześnie, do 24% (o 7 p.p.) zwiększył się odsetek osób wybierających droższy samochód elektryczny gwarantujący przywileje. Odsetek ankietowanych wybierających zwykłe, tańsze auto spadł aż o 18% p.p. (do 42%). Najwyraźniej dla części Polaków przywilejami, za które warto dopłacić, nie są tylko możliwość jazdy buspasami i darmowego parkowania w płatnych strefach, ale również posiadanie auta elektrycznego.