Jak zarobki wpływają na chęć posiadania samochodu elektrycznego? Choć w badaniu przeprowadzonym przez InsightOut Lab we współpracy z Volkswagenem widać pewien trend, to w żaden sposób nie potwierdza on stereotypu.
84% badanych jest zdania, że samochody elektryczne są drogie – wynika z badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z Volkswagenem. Jednocześnie 65% uważa, że ogólny koszt utrzymania auta na prąd jest mniejszy niż samochodu spalinowego, a aż 82% twierdzi, że podejmując decyzję o zakupie samochodu, wybierze auto droższe w zakupie, ale tańsze w utrzymaniu, a nie odwrotnie. Jednak bez zachęt w postaci dopłat o lawinowy przyrost liczby samochodów elektrycznych w Polsce może być trudno.
Według PSPA dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych są najczęściej wskazywanym instrumentem mogącym przekonać do zakupu auta na prąd. Polacy poproszeni o określenie, w jakim stopniu dofinansowanie przekonałoby ich do zakupu BEV, na siedmiostopniowej skali (gdzie 1 oznacza „w ogóle mnie nie przekonuje”, a 7 – bardzo mnie przekonuje) najczęściej zaznaczali 7 (29 proc.). Drugą najczęściej zaznaczaną oceną było 6 (25 proc.), a trzecią – 5 (22 proc.).
Kto chciałby mieć samochód elektryczny
Według badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z Volkswagenem 52% Polaków chciałoby mieć samochód elektryczny, o czym szczegółowo pisaliśmy w raporcie „Co drugi Polak chciałby mieć samochód elektryczny”.
Kto najczęściej wyraża chęć posiadania samochodu elektrycznego? Mężczyzna (55% odpowiedzi pozytywnych) w wieku 25-34 lata (57%), mieszkający w segmencie lub bliźniaku (60%) w małym mieście liczącym do 20 tys. mieszkańców lub w wielkim mieście liczącym powyżej 500 tys. mieszkańców (po 57%), z wyższym wykształceniem (53%). Człowiek ten wykonuje pracę umysłową wymagającą częstych podróży (67%), pracując na umowę o dzieło (71%) lub prowadząc własną działalność gospodarczą (64%). Już dziś raczej (72%) lub bardzo dobrze (80%) orientuje się, co trzeba zrobić, by móc zamontować domową stację ładowania aut na prąd. Posiada samochód (55%), a na jego decyzje zakupowe raczej (53%) lub zdecydowanie (65%) istotnie wpływają ekologia i ochrona środowiska. Bardzo dokładnie opisaliśmy to w artykule: Kto w Polsce chciałby mieć samochód elektryczny? Stworzyliśmy profil osoby, która chciałaby jeździć autem na prąd.
Obiegowa opinia mówi, że samochody elektryczne to zabawki wyłącznie dla bogatych, bo tylko oni są zainteresowani ich zakupem. Czy na pewno?
Samochodów elektrycznych chcą tylko bogaci?
Z badania InsightOut Lab i Volkswagena wyraźnie wynika, że chęć posiadania samochodu elektrycznego nie jest uzależniona od dochodu. Faktem jest, że w grupie najzamożniejszych ankietowanych (zarobki powyżej 10 tys. zł netto miesięcznie) odsetek odpowiedzi skrajnych („zdecydowanie tak” lub „zdecydowanie nie”) jest największy, ale ogólny udział odpowiedzi pozytywnych i negatywnych nie jest w tej grupie największy. W odpowiedziach respondentów widać pewien delikatny trend, ale w żadnym wyadku nie potwierdza on tezy, że tylko najbogatsi chcieliby mieć samochody elektryczne.