Analizy Elektromobilność

Analiza: Ładowanie telefonu to nie problem. Dlaczego z autem miałoby być inaczej?

Regularnie ładowanie hybrydy typu plug-in to warunek ekonomicznej i ekologicznej jazdy. Niektórym może się on wydawać uciążliwy. Tymczasem 2 na 3 ankietowanych nie uważa za uciążliwe ani tankowania auta, ani ładowania różnych urządzeń codziennego użytku.

Najnowsze badanie marki Volkswagen i InsightOut Lab zostało poświęcone hybrydom typu plug-in (PHEV). Z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) wynika, że w czerwcu 2021 r. na polskich drogach było ich więcej niż aut w pełni elektrycznych. Oznacza to zmianę długotrwałego trendu.

Wyniki badania dowodzą, że hybrydy typu plug-in wpisują się w dotychczasowe przyzwyczajenia ankietowanych, dotyczące częstotliwości korzystania z samochodu, wyboru nowego auta i ekologii. Bardziej szczegółowa analiza zgromadzonych danych pokazuje pewne trendy.

Ładowanie urządzeń codziennego użytku i tankowanie nie jest uciążliwe

Średnie zużycie paliwa w aucie z napędem hybrydowym typu plug-in zależy zwłaszcza od częstotliwości i regularności ładowania. W pełni naładowana bateria elektryczna pozwala na jazdę bez udziału silnika spalinowego na dystansie ok. 50 km. Obniża to zużycie paliwa, dzięki czemu spadają koszty użytkowania i jednocześnie auto jest bardziej ekologiczne. Według badań różnica w średnim zużyciu paliwa w PHEV w zależności od częstotliwości ładowania i sposobu użytkowania wynosi nawet 3,5 l/100km.

Niektórym może się wydawać, że regularne ładowanie hybrydy plug-in jest uciążliwe. W badaniu ankietowani zostali więc zapytani o obecne doświadczenia z ładowaniem urządzeń codziennego użytku oraz tankowaniem auta. Okazuje się, że ani ładowanie, ani tankowanie na co dzień nie jest uciążliwe. Zatem jeśli obecnie zasilanie różnych urządzeń nie stanowi problemu, dlaczego z autem miałoby być inaczej? Poza tym regularne ładowanie PHEV obniża zużycie paliwa, więc tankowanie staje się jeszcze rzadsze i tym samym jeszcze mniej uciążliwe.

Dla 66% ankietowanych codzienne ładowanie urządzeń typu telefon, komputer, smartwatch nie jest uciążliwie. Jednak z drugiej strony 29% twierdzi, że jest to dla nich pewien problem. Na tle ogółu badanych wyróżniają się osoby w wieku 55+. Wśród nich aż 77% deklaruje, że ładowanie urządzeń nie jest uciążliwe. Dla równie wielu badanych – poza najmłodszymi oraz osobami, które korzystają z auta w pracy – tankowanie nie jest uciążliwe. Zatem będzie jeszcze mniejszym problemem dzięki regularnie ładowanemu PHEV.