Podcast: Play in new window | Download | Embed
Subskrybuj Spotify | Email | RSS
W pięćdziesiątym szóstym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o przyjętym niedawno przez Radę Unii Europejskiej rozporządzeniu AFIR. Gościem jest Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.
Choć infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych w Polsce dynamicznie się rozwija, nadal w przypadku dalszych podróży napotkać możemy problemy z dostępnością stacji ładowania – ma na to wpływ choćby rosnąca liczba samochodów elektrycznych na naszych drogach. Receptą na te trudności ma być przyjęte przez Radę Unii Europejskiej rozporządzenie AFIR (ang. Alternative Fuel Infrastructure Regularion), które zacznie obowiązywać od 14 kwietnia 2024 roku, zobowiązujące wszystkie państwa członkowskie UE do podjęcia radykalnych kroków w celu zapewnienia lepszej dostępności stacji ładowania oraz tankowania wodoru, szczególnie przy autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Regulacja, w przeciwieństwie do dyrektywy, nie pozostawia krajom członkowskim pola do interpretacji i zmusza je do podjęcia wskazanych działań. Jest to swego rodzaju rewolucja potwierdzająca znaczenie elektromobilności, zarówno w obszarze pojazdów osobowych, jak i ciężarowych, dla polityki Unii Europejskiej. Zgodnie z planami, na głównych trasach międzymiastowych huby ładowania dla pojazdów osobowych o łącznej mocy co najmniej 400 kW (z przynajmniej jedną ładowarką o mocy min. 150 kW) będą musiały znajdować się w odległości nie większej niż 60 km od siebie. W roku 2027 wartości te mają być zwiększone odpowiednio do 600 kW oraz dwóch 150-kilowatowych punktów ładowania.
Czy Polska jest gotowa na wprowadzenie w życie tak radykalnych zmian? Co, jeśli nie zdążymy przystosować się do regulacji? Kto poniesie koszt instalacji nowych punktów ładowania?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! ????
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.