Fot. Leon Seibert/Unsplash Fot. Leon Seibert/Unsplash
Nasze raporty Życie online

RAPORT: Życie bardziej online, cz.I. Jak szybki internet odmienia codzienne życie

Nigdy wcześniej w historii zapotrzebowanie na usługi dostępne w internecie nie było tak duże. Nigdy wcześniej tak wielu czynności nie wykonywaliśmy w internecie.

Raport jest podsumowaniem najważniejszych wniosków płynących z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy NEXERA. Pełną treść można pobrać tutaj: Regiony NEXERY 2020. Jest to jedno z najbardziej przekrojowych źródeł wiedzy o polskich internautach na obszarach, gdzie brakuje dostępu do szerokopasmowego internetu lub dostęp do niego jest ograniczony.

W styczniu 2020 roku w Polsce było 30 milionów 630 tysięcy internautów. To o 2,3% więcej niż rok wcześniej. Osób korzystających z sieci w naszym kraju przybywa od lat. Jednak nigdy wcześniej w takim tempie jak w ostatnich miesiącach – w marcu i w kwietniu. Doskonale pokazały to nasze badania przeprowadzone dokładnie w tym czasie w Regionach NEXERY.

Gdzie i jak korzystamy z internetu

Najczęściej z internetu korzystamy w domu, co deklaruje dziewięciu na dziesięciu internautów. Jest to wynik o 5 p.p. większy niż rok temu. Wyraźnie wydłużył się czas spędzany w internecie. Niespełna trzech na dziesięciu ankietowanych deklaruje, że w sieci przebywa przez 6 lub więcej godzin dziennie. Warto podkreślić, że w 2019 r. odsetek ten był o 16 p.p. mniejszy.

#RegionyNEXERY2020

Z internetu korzystamy częściej, dłużej i inaczej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Coraz więcej osób potrzebuje szybszego łącza. Co czwarty badany jest niezadowolony ze swojego internetu. Co drugi planuje zwiększenie prędkości łącza internetowego. Rok temu odsetek osób mających taki plan był aż o 20 p.p. mniejszy. O zapotrzebowaniu na szybki internet może świadczyć deklaracja 65% badanych, dla których ważne jest, by ich mieszkanie znajdowało się w lokalizacji z internetem światłowodowym.

Pandemia stała się największym testem przepustowości sieci w historii. Do domu przenieśliśmy wiele czynności. Dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej pokazują rekordowe obciążenie sieci stacjonarnych w marcu i kwietniu. To efekt nie tylko pracy i nauki zdalnej. Sieć stała się też największym dostawcą rozrywki.

Rozrywka w sieci

8 na 10 badanych ogląda filmy w internecie. Rok temu deklarowało to mniej, bo tylko 6 na 10 respondentów. Co drugi korzysta z platform VOD. Dlatego dziwi, że prawie co drugi badany (45%) za najbardziej uciążliwy problem powodowany przez zbyt wolny internet uznaje kłopoty z oglądaniem wideo. Co piątemu najbardziej przeszkadza tzw. lagowanie, czyli zacinanie się gier. Do tej formy rozrywki w internecie przyznaje się co trzeci internauta z Regionów NEXERY – o 13 p.p. więcej niż rok temu. Co ciekawe, co piąty badany spodziewa się, że po zakończeniu pandemii wciąż będzie częściej oglądać filmy i seriale na platformach streamingowych. To może być zapowiedź tego, że część nawyków nabytych podczas pandemii pozostanie z nami na długo.

#RegionyNEXERY2020

Praca zdalna

Trudno dziś szacować, jak i czy w ogóle w dłuższej perspektywie zwiększy się udział pracowników zdalnych w ogólnej liczbie zatrudnionych. W 2019 r. 7 na 10 mieszkańców Regionów NEXERY nigdy nie doświadczyło pracy zdalnej. W tym roku stwierdzało to już tylko 4 na 10. Ten odsetek mógłby być jeszcze mniejszy, gdyby nie bariery technologiczne, które w jednej piątej odpowiadają za liczbę osób, które nie mogą pracować zdalnie. A zwolenników home office, czyli pracy zdalnej, nie brakuje – aż 67% badanych chciałoby pracować z domu, gdyby tylko miało taką możliwość.

Warto pamiętać, że praca przez internet to nie tylko możliwość wykonywania obecnych obowiązków służbowych bez wychodzenia z domu. To też okazja do pozyskiwania nowych klientów i zleceń właściwie z całego świata oraz wykonywania zawodu, którego wcześniej się nie wykonywało. To m.in. dlatego 68% ankietowanych jest zdania, że możliwość pracy zdalnej zwiększa atrakcyjność mieszkania w małej miejscowości. Praca przez internet likwiduje bariery geograficzne i wyrównuje szanse. Zresztą nie tylko pod kątem zawodowym.

Co robimy w internecie

Dzięki internetowi bliskość placówek pocztowych, urzędów, sklepów czy banków nie jest już tak istotna. 95% internautów z Regionów NEXERY korzysta z bankowości elektronicznej. 7 na 10 załatwia sprawy urzędowe przez internet. Warto zwrócić uwagę na ten odsetek, bo w ubiegłym roku był prawie o jedną trzecią mniejszy. W tym samym czasie do 93% wzrosła liczba internautów robiących w sieci zakupy. Co ważne, nie są to klienci okazjonalni. Co drugi internauta z tej grupy regularnie robi zakupy w internecie. Rok temu deklarował to co trzeci badany. Polacy zwyczajnie przenieśli część zakupów z zamkniętych sklepów stacjonarnych do internetu.

Dobrze pokazuje to przykład grupy LPP. W pierwszych trzech tygodniach maja stacjonarne sklepy tej grupy zanotowały spadek sprzedaży o 84% w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. W tym samym czasie przychody z e-commerce, czyli sprzedaży w internecie, wzrosły prawie czterokrotnie.

Zdalny kontakt z bliskimi. I nie tylko

W czasie pandemii i ograniczonych możliwości przemieszczania się najbardziej dającym odczuć się problemem stał się kontakt z bliskimi. Jaki był tego efekt? Po pierwsze, w kwietniu 2020 r. liczba pobrań aplikacji Zoom na świecie była 60-krotnie większa niż rok temu. Po drugie, w Regionach NEXERY o 15 p.p. (do 90%) wzrósł odsetek internautów korzystających z komunikatorów internetowych. Po trzecie, już 73% mieszkańców Regionów NEXERY uważa, że w szpitalach powinien być dostępny szybki internet. Dlaczego? Bo w czasie pandemii odwiedzanie bliskich w szpitalach było po prostu niemożliwe. Wideorozmowy stały się namiastką spotkania twarzą w twarz. Ale szybki internet w placówkach medycznych jest ważny z jeszcze jednego powodu. Jest nim telemedycyna.

8 na 10 badanych chce mieć możliwość skorzystania ze zdalnej pomocy lekarskiej w sytuacji utrudnionego kontaktu z lekarzem. Najważniejszym powodem jest strach przez zarażeniem się koronawirusem wymieniany przez 6 na 10 ankietowanych, ale 4 na 10 wskazuje też na oszczędność czasu. Najwyraźniej zalet zdalnych konsultacji medycznych zdaniem naszych respondentów jest więcej, bo prawie 9 na 10 osób, które skorzystało z tego typu usługi, ocenia ją pozytywnie.

W okresie wzmożonych aktywności skupionych wokół hasła #SiećWdomu najważniejszym czynnikiem wyrównującym szanse stał się dostęp do szybkiego i stabilnego internetu. Nigdy wcześniej tak wiele czynności nie było wykonywanych w sieci przez tak wielu Polaków. Na znaczeniu utraciły miejsce zamieszkania czy połączenia komunikacyjne. Najważniejszym połączeniem stało się to internetowe. Już połowa mieszkańców Regionów NEXERY jest zdania, że dostęp do szybkiego internetu w domu ma większe znaczenie niż większa liczba połączeń komunikacyjnych do miasta​. Stabilne i szybkie łącze to równy dostęp do e-rozrywki, możliwości pracy zdalnej i doskonalenia umiejętności. O 17 p.p. (do 37%) wzrósł odsetek badanych deklarujących korzystanie z kursów online. Dzięki internetowi dostępnych dla każdego, bez względu na miejsce zamieszkania.

Nota metodologiczna

Badanie dotyczące życia codziennego (przeprowadzone wśród mieszkańców) zrealizowano wspólnie z firmą GfK techniką wywiadu internetowego CAWI (computer assisted web interview). Wszyscy badani to użytkownicy internetu. W badaniu wzięli udział mieszkańcy zamieszkujący teren objęty siecią NEXERY. Łącznie zostało zrealizowanych 1601 wywiadów.