2/3 użytkowników BEV zimą nie zmienia stylu jazdy. Tymczasem dzięki kilku prostym działaniom mogliby ograniczyć spadek zasięgu, powodowany warunkami atmosferycznymi.
Marka Volkswagen i InsighOut Lab regularnie analizują wiedzę i nastawienie Polaków do elektromobilności. Jednak tym razem pod lupę wzięto nie opinie czy stan wiedzy ogółu Polaków na temat aut elektrycznych, ale doświadczenia właścicieli „elektryków”. W badaniu EV Klub Polska zrealizowanym we współpracy z marką Volkswagen i InsightOut Lab na pytania odpowiadali użytkownicy BEV (ang. battery electric vehicles), zrzeszeni w EV Klub Polska.
Badanie dotyczyło użytkowania auta elektrycznego zimą. Szczegółowa analiza pokazuje, że właściciele, którzy korzystali z BEV podczas co najmniej jednego sezonu zimowego, nie zmieniają stylu jazdy zimą. Tymczasem nawet niewielkie zmiany w przyzwyczajeniach za kierownicą ograniczyłyby spadki zasięgu, powodowane warunkami atmosferycznymi.
Zmiana nawyków wydłuża zasięg
Auto elektryczne nieco inaczej funkcjonuje w sezonie zimowym niż w sezonie letnim. Różnica polega przede wszystkim na zmianach w zasięgu samochodu. Dziennikarskie testy w Polsce i Norwegii pokazują, że w warunkach zimowych rzeczywisty zasięg jest o ok. 20% krótszy niż deklarowany przez producentów.
Jednak kierowca nie pozostaje bezradny wobec tych ograniczeń technologicznych. Zmiana kilku przyzwyczajeń za kierownicą pozwala ograniczyć spadki zasięgu, powodowane warunkami atmosferycznymi. Chodzi m.in. o korzystanie z rekuperacji, czyli hamowania silnikiem, oraz niższą prędkość w trasie. Natomiast z działań, które nie są związane ze stylem jazdy warto wymienić ograniczenie ogrzewania całej kabiny na rzecz ogrzewania foteli i kierownicy. Czy właściciele aut elektrycznych korzystają z tych możliwości? Z badania wynika, że nie.
Aż 2/3 ankietowanych właścicieli, którzy korzystali z BEV podczas co najmniej jednego sezonu zimowego, nie zmienia swojego stylu jazdy zimą. W sumie tylko 25% jeździ w trasie nieco wolniej lub częściej wykorzystuje rekuperację. Mniej niż co dziesiąty ankietowany nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.