Elektrycznie Tematyczni

[Odcinek #07] HEV, PHEV, BEV – czym na stację, czym do ładowarki?

W siódmym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk porównują trzy typy pojazdów: auta hybrydowe (HEV), samochody hybrydowe typu plug-in (PHEV) oraz auta elektryczne wyposażone wyłącznie w silnik elektryczny (BEV). Jaką pojemność mają akumulatory w hybrydach typu plug-in, a jaką – w autach w pełni elektrycznych? W rozmowie prowadzących podcast uczestniczy gość specjalny odcinka Michał Baranowski, dziennikarz magazynu „Menadżer Floty” i przedsiębiorca z branży elektromobilności.

Oto kilka faktów i liczb, przedstawionych w siódmym odcinku podcastu:

  • Obecnie po polskich drogach jeździ 6 551 samochodów elektrycznych (BEV) i 5 107 aut hybrydowych typu plug-in (PHEV) (dane: Licznik Elektromobilności PSPA i PZPM);
  • Liczba osobowych i dostawczych samochodów hybrydowych (HEV) w Polsce wynosi 144 313 szt. (dane: PSPA);
  • Na koniec 2019 roku w Polsce było zarejestrowanych 24,61 mln aut osobowych (dane: CEPiK według Samaru);
  • Według wyników badania InsightOut Lab i marki Volkswagen, co dziesiąty Polak miał okazję jechać autem na prąd jako kierowca. Jednak tylko co trzecia osoba (35%) z tej grupy stwierdziła, że jeździła autem „wyłącznie elektrycznym, czyli takim ładowanym za pomocą wtyczki”. Większość (51%) za auto elektryczne uznała „auto hybrydowe, czyli takie zarówno na prąd, jak i na paliwo”. 14% nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie (dane: badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen).

Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziecie w pełnej wersji odcinka #07 podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania!

Swoje sugestie dotyczące tematów, jakie powinniśmy omówić w podcaście „Elektrycznie Tematyczni”, możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com

I pamiętajcie, aby powiedzieć jednej znajomej osobie o naszym podcaście! Bądźmy wszyscy elektrycznie tematyczni!