Volkswagen ID.4 Fot. Volkswagen
Elektromobilność Nasze raporty

RAPORT: Czy Polacy czekają na elektryczne SUV-y?

Co drugi ankietowany Polak jest zdania, że poszerzenie oferty aut elektrycznych o elektryczne SUV-y może zwiększyć popularność samochodów na prąd w Polsce. Trudno oceniać, czy faktycznie zwiększyłoby to ogólną sprzedaż tego typu aut, czy może odbiłoby się na wynikach sprzedażowych pozostałych modeli elektrycznych. Faktem jest jednak to, że 36% Polaków rozważających zakup samochodu na prąd, myśli o zakupie elektrycznego SUV-a.

W pierwszej połowie 2019 roku udział SUV-ów w globalnej sprzedaży nowych samochodów wynosił 34,3% – wynika z danych Jato Dynamics. Oznacza to, że więcej niż co trzecie auto kupowane w salonie było SUV-em. Na drugim miejscu znalazły się samochody kompaktowe (segment C) z wynikiem 14,7% – różnica między pierwszym a drugim miejscem jest zatem ogromna. Oczywiście nie należy zapominać, że pod hasłem „SUV” kryją się auta z wielu segmentów, ale wcale nie umniejsza to ich sukcesu rynkowego. Trend ten doskonale rozumieją producenci samochodów – najpopularniejsi z nich oferują SUV-y w kilku najistotniejszych segmentach rynku.

Elektryczne SUV-y

Czy wprowadzanie na rynek kolejnych elektrycznych SUV-ów może wpłynąć na zwiększenie sprzedaży samochodów zasilanych energią elektryczną? Na razie ich oferta jest ograniczona, choć powoli się to zmienia. Producenci rozumieją, że oferty samochodów elektrycznych nie można budować bez udziału SUV-ów. Dlaczego? Na to pytanie częściowo odpowiada najnowsze badanie przeprowadzone przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen.

Zdaniem ankietowanych Polaków, SUV-y pod wieloma względami przewyższają innego rodzaju samochody osobowe. W pytaniu „Jakie są Twoim zdaniem największe przewagi samochodów typu SUV nad innymi typami samochodów?” 35% badanych wskazuje na większy komfort jazdy, 31% na większe bezpieczeństwo, 29% na przestronne wnętrza oraz lepszą widoczność i pozycję za kierownicą, a co piąty (21%) na uniwersalność. Tylko co dziesiąty ankietowany (9%) nie dostrzega przewag SUV-ów nad innymi samochodami.

Czy zatem poszerzanie oferty samochodów elektrycznych o elektryczne SUV-y mogłoby zwiększyć popularność samochodów elektrycznych w Polsce? 38% respondentów twierdzi że raczej tak, a 14% – zdecydowanie tak, co daje skumulowany wynik odpowiedzi pozytywnych na poziomie 52%. 21% ankietowanych Polaków jest przeciwnego zdania (6% – „zdecydowanie nie”; 15% – „raczej nie”), a pozostali (27%) zaznaczyli odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Małe samochody miejskie kontra SUV-y

Mimo dostrzeganych przez ankietowanych Polaków przewag SUV-ów, przy wyborze auta elektrycznego to wcale nie one są dla nich pierwszym wyborem. Na pytanie „Jakiego rodzaju samochody elektryczne najbardziej cię przekonują i zachęcają do zakupu?” 40% badanych odpowiedziało, że są to małe samochody miejskie. SUV-y i crossovery wskazało 27% badanych (nieduży SUV lub crossover – 15%; średni lub duży SUV – 12%), a dla 23% najbardziej przekonujące okazują się średniej wielkości samochody kompaktowe. Ta kolejność wygląda jednak inaczej, jeśli zbadamy zamiary tych ankietowanych, którzy planują zakup samochodu na prąd.

Rozważanie zakupu samochodu elektrycznego w najnowszym badaniu deklaruje co piąty badany Polak (21%). Wśród nich największą grupę (36%) stanowią ci, którzy rozważają zakup SUV-a (20% – nieduży SUV lub crossover; 16% – średni lub duży SUV). Zakup elektrycznego auta miejskiego rozważa 32%, a co czwarta osoba z tej grupy (25%) pod uwagę bierze średniej wielkości samochód kompaktowy. Pozostali rozważają zakup elektrycznej limuzyny (6%) lub innego typu pojazdu (1%).

Wynik osiągnięty przez SUV-y pokrywa się z danymi IBRM Samar, dotyczącymi sprzedaży nowych aut w Polsce w pierwszych dwóch miesiącach tego roku, kiedy pandemia nie miała jeszcze wpływu na zachowania konsumenckie. Wynika z nich, że 40% wszystkich nowych samochodów wyjeżdżających z polskich salonów stanowiły właśnie SUV-y. Wygląda zatem na to, że w przyszłości, gdy oferta samochodów elektrycznych będzie rozszerzona o modele ze wszystkich segmentów, upodobania Polaków względem aut na prąd będą zbliżone do obecnie panujących względem samochodów spalinowych – SUV-y będą jednym z najistotniejszych elementów oferty.

Nota metodologiczna

Badanie InsightOut Lab oraz Volkswagena przeprowadzono na panelu Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1069 osób w dniach 9-12 października 2020 r. Kwoty dobrano według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.