Elektromobilność Nasze raporty

Raport: Użytkownicy Volkswagenów ocenili technologie w modelach ID. Które elementy wyposażenia okazały się najlepsze?

Polscy właściciele modeli ID. wysoko oceniają technologie w swoich autach. Są szczególnie zadowoleni z reflektorów IQ. Light, ale doceniają również system Travel Assit i Inforozrywkę.

  • Na skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza „bardzo niezadowolony”, a 10 „bardzo zadowolony”, następujące technologie uzyskały ocenę:
    • Reflektory matrycowe IQ.Light – 8,4
    • IQ.Drive Travel Assist – 7,6
    • System Inforozrywki – 7

Nowe technologie już od jakiegoś czasu znajdują się w centrum zainteresowań przemysłu motoryzacyjnego. Ich wartość jest znaczna i w ciągu najbliższych lat ma wzrosnąć kilkukrotnie. Według ekspertów z firmy consultingowej McKinsey, całkowita wartość wygenerowana przez szeroko pojęte użycie usług „connected-car” osiągnie 550 mld $ w 2030 r., przy szacowanych 64 mld $ w 2020 r. Sam rynek  systemów wsparcia kierowców, według Research and Markets, będzie wart 5,3 mld $ w 2027 r. Upowszechnianie zaawansowanych technologii, które nie są gadżetami, ale realnie usprawniają korzystanie z auta i poprawiają bezpieczeństwo to jeden z kluczowych elementów strategii marki Volkswagen. Dlatego firma we współpracy z InsightOut Lab zbadała zadowolenie użytkowników modeli ID. z technologii dostępnych w tych samochodach.

Reflektory matrycowe IQ. Light

Właściciele Volkswagenów ID. spośród trzech technologii, przedstawionych im do oceny, przyznali najwyższe noty systemowi reflektorów matrycowych IQ. Light. Średnia ocen wyniosła aż 8,4 na skali od 1 do 10, gdzie 1 znaczy „bardzo niezadowolony”, a 10 „bardzo zadowolony”. Warto zwrócić uwagę, że ponad połowa ankietowanych (56%) przyznała w tej kategorii najwyższą notę, czyli 10, a kolejne 23% także wysokie oceny 8 i 9.

Warto odnotować, że w Polsce w 2022 r. niemal połowa wszystkich właścicieli elektrycznych Volkswagenów (dokładnie 48%), cieszyła się z reflektorów matrycowych. To wyraźnie wyższy odsetek niż wśród osób, posiadających auto z napędem konwencjonalnym. W tej grupie klientów VW w Polsce tylko 26% posiada takie wyposażenie. Oczywiście jeśli wartości procentowe zamienimy na liczbowe to zdecydowanie więcej właścicieli ICE posiada ten rodzaj technologii, co wynika z liczby sprzedanych aut typu BEV i ICE w 2022 r.

Reflektory IQ.Light z systemem Dynamic Light Assist m.in. na podstawie danych pobieranych z systemu nawigacji satelitarnej oraz przedniej kamery automatycznie przełączają światła drogowe i mijania oraz, precyzyjnie wycinając strumień światła, zapobiegają oślepianiu innych uczestników ruchu. Reflektory IQ.Light zapewniają światło o barwie zbliżonej do dziennego – ma to znaczenie zwłaszcza przy wykorzystaniu świateł drogowych, ponieważ dają kierowcy duży komfort podczas podróżowania po zmroku.

System Travel Assist i Inforozrywki

Oceny pozostałych dwóch technologii, Travel Assit i Inforozrywki, także są pozytywne. Jednak ich średnie ocen nie są aż tak wysokie, jak w przypadku reflektorów matrycowych, i wynoszą odpowiednio 7,6 i 7. Przy czym właściciele ID. są mniej zgodni w opiniach na temat tych dwóch systemów niż to było w przypadku IQ Light. Około ¼ badanych ocenia oba systemy na 10 punktów. Również spora grupa przyznaje średnie noty w granicach 5-7 punktów. W przypadku Inforozrywki widoczna jest także grupa niezadowolonych klientów (14% ocen 1-3).

Pakiet IQ.Drive Travel Assist nieco częściej występuje w autach z napędem konwencjonalnym niż w modelach ID. 38% aut pierwszego i 32% drugiego typu jest wyposażonych w tę technologię. Dzięki IQ.Drive Travel Assist samochód może zapewnić półautomatyczną jazdę w niemal pełnym zakresie prędkości. Utrzymywaniem samochodu na pasie ruchu, zachowaniem odległości od poprzedzającego pojazdu, hamowaniem czy przyspieszaniem zarządza komputer, dając przedsmak autonomicznej jazdy. Dzięki temu system zapewnia komfort, zwłaszcza podczas jazdy trasami szybkiego ruchu, łącząc w jedno rozwiązanie m.in. asystenta pasa ruchu i adaptacyjny tempomat, system rozpoznawania znaków drogowych oraz dane z systemu nawigacji satelitarnej.

Notka metodologiczna

Badanie przeprowadzone metodą CATI w sierpniu i wrześniu 2022 r. wśród klientów, którzy zakupili którykolwiek z elektrycznych modeli VW serii ID. Próba N=100. Wcześniejsze badania InsightOut Lab i Volkswagena wśród członków EV Klub Polska pokazały, że liczebność próby ca. 100 jest wystarczająca dla tak niewielkiej populacji.