Elektromobilność Nasze raporty

Raport: Jakie zmiany zaszły w wiedzy i postrzeganiu elektromobilności przez Polaków w latach 2020-2023?

Coraz większe znaczenie przypisujemy prywatnej infrastrukturze ładowania w nieruchomościach. Lepiej orientujemy się także w zasięgach aut na prąd, a nasze oczekiwania wobec liczby kilometrów możliwych do przejechania rosną. Nie oznacza to jednak, że wiedza na temat elektromobilności jest już powszechna.

Elektromobilność w Polsce to branża, która – choć szybko się rozwija – to wciąż jeszcze jest na początku swojej drogi. Razem z marką Volkswagen, zespół InsightOut Lab niemal od samego początku przygląda się narodzinom polskiego rynku samochodów w pełni elektrycznych, które to w najbliższych latach mają wyprzeć tradycyjne silniki spalinowe. W tandemie stworzyliśmy wiele cennych publikacji i przeprowadziliśmy dziesiątki badań, by jak najrzetelniej informować, a jeśli trzeba – obalać mity krążące wokół tematu elektromobilności. Dysponujemy unikalną bazą kilkudziesięciu badań, która stwarza możliwości porównań i śledzenia trendów. W naszym corocznym raporcie proponujemy zatem sprawdzenie, jak auta elektryczne były postrzegane przez Polaków w przeszłości i co zmieniło się w tym względzie w ostatnich latach? W tym celu powtórnie zadaliśmy wybrane pytania z lat 2020-2022  i przeanalizowaliśmy czy, i jak zmieniły się opinie Polaków o elektromobilności w naszym kraju.

Mariusz Pleban, CEO InsightOut Lab
Oddajemy do rąk czytelników już drugi „elektromobilnościowy” raport roczny InsightOut Lab i marki Volkswagen. Publikacje z tej serii mają za zadanie przede wszystkim monitorowanie zmian w postawach Polaków wobec elektromobilności, poczynając od 2020 r., gdy zaczęliśmy nasze badania. Wybrane pytania badawcze zadajemy ponownie dzięki czemu prezentujemy najnowszy stan wiedzy i najważniejsze trendy. Drugim celem raportów rocznych jest zebranie i podsumowanie najciekawszych wyników badań z poprzedniego roku.  

Tegoroczny raport roczny pokazuje przede wszystkim, że Polacy coraz większe znaczenie przypisują prywatnej infrastrukturze ładowania w nieruchomościach. Już blisko 2/3 z nas uważa, że jeśli w nieruchomości jest punkt ładowania to jest ona przez to bardziej atrakcyjna. Ten wynik badania to ważny sygnał zarówno dla deweloperów, jak i firm, działających w szerokim polu infrastruktury ładowania.  Pokazuje bowiem, jakie są wyobrażenia, a może również – oczekiwania konsumentów.

Wyniki prezentowane w raporcie świadczą również, że lepiej orientujemy się w zasięgach aut na prąd, a nasze oczekiwania wobec liczby kilometrów możliwych do przejechania rosną. Nie oznacza to jednak, że wiedza na temat elektromobilności jest już powszechna. Wciąż wydaje nam się, że „elektryków” na ulicach jest mniej niż w rzeczywistości.

Projekt „Volkswagen napędza elektromobilność w Polsce” prowadzony wspólnie przez markę Volkswagen i InsightOut Lab ma już trzy lata.  W tym czasie przeprowadziliśmy 30 badań, na podstawie których powstało tyle samo raportów oraz kilkadziesiąt bardziej szczegółowych analiz. Stanowią one największą w Polsce publicznie dostępną bazę wiedzy na temat postaw społecznych wobec aut zasilanych prądem, ich właścicieli oraz kluczowych aspektów „elektrycznych” zmian w motoryzacji.

Warto sięgnąć do raportu i przekonać się, jak zmienia się elektromobilność oczami Polaków. Zachęcamy do tego zwłaszcza dziennikarzy i ekspertów, ale także wszystkie osoby zainteresowane elektryczną rewolucją, która ma obecnie miejsce w motoryzacji.