Zimą zasięg auta spada. Dotyczy to, choć w różnym stopniu, zarówno aut spalinowych, jak i elektrycznych. Polacy zdają sobie z tego sprawę, choć spora część sądzi, że w obu typach aut niskie temperatury zasięgu nie obniżają.
- W zależności od typu napędu, 42-53% badanych zgodnie z faktami uważa, że zimą na jednym ładowaniu lub tankowaniu przejedziemy mniej niż latem.
- Większość Polaków (57%) wie, że krótkie dystanse zimą zmniejszą zasięg „spalinówek”. Jednak względnie duża część (36%), sądzi błędnie, że tego rodzaju korzystanie z auta nie ma wpływu na liczbę kilometrów możliwych do przejechania na jednym tankowaniu.
- Aż 83% właścicieli „elektryków”, którzy użytkowali swoje auta zimą, korzysta z nich z podobną częstotliwością bez względu na porę roku.
Jednym z gorących tematów „elektromobilnościowych”, choć poruszanych zwykle zimą, jest spadający zasięg aut na prąd w temperaturach poniżej zera. Publikacji na ten temat jest naprawdę sporo i bez trudu można znaleźć wśród nich te, opisujące temat dogłębnie i w sposób zniuansowany. Jednocześnie często analizy dotyczące spadku zasięgu auta przy niższych temperaturach skupiają się wyłącznie na samochodach elektrycznych, podczas gdy ten problem nie dotyczy wyłącznie ich.
InsightOut Lab razem z marką Volkswagen postanowili przypomnieć o fakcie, że zimą zarówno na jednym tankowaniu, jak i ładowaniu przejedziemy mniej. W raporcie znalazły się dane, opisujące spadek zasięgu zarówno aut spalinowych, jak i elektrycznych. Publikujemy także wyniki badania na ogólnopolskiej próbie respondentów. Wynika z niego, że Polacy generalnie zdają sobie sprawę z negatywnego wpływu zimy na zasięg samochodów, ale spora część sądzi, że zarówno w przypadku „elektryków”, jak i „spalinówek” niskie temperatury zasięgu nie obniżają. Dodatkowo przypomnieliśmy również, co na temat mniejszego zasięgu aut na prąd uważają osoby, które korzystają z nich na co dzień.
Zimą zasięg każdego auta spada i duża część Polaków o tym wie
Pytani o zimowy zasięg dwóch typów aut: elektrycznych i spalinowych, Polacy dzielą się zasadniczo na dwie grupy. Jedna (32-41% w zależności od pytania) sądzi błędnie, że niższe temperatury nie wpływają negatywnie na liczbę kilometrów możliwych do przejechania. Druga (42-53%) zgodnie z faktami uważa, że zimą na jednym ładowaniu lub tankowaniu przejedziemy mniej niż latem. Osoby, które przewidują większy zasięg zimą niż latem należą do mniejszości, choć względnie dużej (ok. 15%).
Warto podkreślić, że w badaniu nie ma znaczącej różnicy, czy w kontekście zasięgu aut zimą pytamy o pojazdy elektryczne czy spalinowe. Różnica wynosi 11 pkt. proc. O tyle częściej w przypadku „elektryków” Polacy wybierają odpowiedź, że zasięg zimą jest mniejszy niż latem. W przypadku „spalinówek” badani częściej sądzą, że zasięg zimą się nie zmienia.
Organizacje branżowe i firmy w testach różnego rodzaju sprawdzają zmiany zasięgu aut elektrycznych w zależności od warunków atmosferycznych, przede wszystkim temperatury powietrza, oraz czynników technicznych, związanych z autem. Z badań wynika, że zimą w „elektrykach” zasięg spada. Jednak poszczególne testy różnią się na tyle pod względem metod oraz samochodów, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie „o ile spada?”.
Amerykańska firma z branży EV Recurrent zebrała dane z codziennego użytkowania ponad 7000 aut elektrycznych w USA. Analiza wykazała zimowy spadek zasięgu (względem letniego) w zależności od modelu auta od zaledwie 3 do 32%. Badanie niemieckiej organizacji ADAC przeprowadzone na znacznie mniejszej próbie dało wyraźnie większe różnice. W zależności od modelu samochodu wynosiły one od 25 do aż 50% mniejszego zasięgu w temperaturze zimowej niż w letniej. Warto przypomnieć, że mniejszy zasięg zimą to nie tylko bolączka aut elektrycznych. Problem dotyczy także aut spalinowych. Według danych, dostępnych na stronie Departamentu Energii USA, auta spalinowe przy temperaturze -7 st. Celsjusza podczas jazdy po mieście średnio mają o 15% mniejszy zasięg niż gdy temperatura wynosi 25 st.
Krótkie dystanse i ogrzewanie kabiny skracają zasięg
Zarówno w przypadku aut elektrycznych, jak i spalinowych różne sposoby korzystania z pojazdu mogą bardzo znacząco skracać jego zasięg zimą. Samochody napędzane konwencjonalnie będą palić wyraźnie więcej na krótkich dystansach. Z przywoływanych wcześniej danych Departamentu Energii USA wynika, że podczas około 5-cio kilometrowych przejazdów w temperaturach zimowych zasięg auta spada nawet o 24%.
Większość Polaków zdaje sobie sprawę, że krótkie dystanse zimą zmniejszą zasięg „spalinówek”. Jednak względnie duża część, nieco ponad 1/3 sądzi błędnie, że tego rodzaju korzystanie z auta nie ma wpływu na liczbę kilometrów możliwych do przejechania na jednym tankowaniu. W zdecydowanej mniejszości są ci, którzy błędnie zakładają, że jazda na krótkich dystansach zwiększa zasięg samochodu.
Z kolei przy użytkowaniu „elektryka” zimą warto zwracać uwagę na sposób korzystania z klimatyzacji. Ogrzewanie kabiny to główna przyczyna krótszego zasięgu auta zimą. Z badania amerykańskiej organizacji branżowej AAA wynika, że średni spadek zasięgu aut elektrycznych zimą po włączeniu ogrzewania całej kabiny wzrasta z 12 do aż 41%. Alternatywą w tym przypadku jest korzystanie z podgrzewania foteli i kierownicy.
Użytkownikom „elektryków” zimowy spadek zasięgu nie przeszkadza
Badani Polacy mają dobrą intuicję jeśli chodzi o korzystanie z aut elektrycznych zimą. Zapytani, czy ich zdaniem właściciele pojazdów na prąd zimą zmieniają częstotliwość korzystania z auta, odpowiadają zgodnie z prawdą – nie, korzystają z auta tak samo często.
Użytkownicy aut elektrycznych na co dzień nie zwracają większej uwagi na zimowy spadek zasięgu auta. Z badania InsightOut Lab, Volkswagena i EV Klub Polska wynika, że aż 83% właścicieli, którzy użytkowali swoje auta zimą, korzysta z „elektryków” z podobną częstotliwością bez względu na porę roku. W innym badaniu podobne pytanie zadaliśmy także właścicielom elektrycznych modeli VW z rodziny ID. Okazało się, że dla 55% z nich zmiany zasięgu auta, wywołane warunkami atmosferycznymi, nie wpływają na codzienne korzystanie z pojazdu.
Metodologia badania
Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1045 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 3-6 marca 2023 r. Metoda: CAWI.