Analizy Elektromobilność

Analiza: Ankietowani Polacy uważają, że „elektryków” byłoby więcej gdyby zwiększyła się liczba publicznych ładowarek

Połowa ankietowanych  jest zdania, że gdyby liczba ładowarek mniej lub bardziej odpowiadała liczbie stacji benzynowych, zwiększyłoby to zainteresowanie zakupem „elektryków”. O takiej zależności są przekonane zwłaszcza osoby, które już teraz rozważają przesiadkę do auta na prąd.

Świat stoi przed wyzwaniem powstrzymania kryzysu klimatycznego. W tym celu powstają międzynarodowe umowy i regulacje prawne, takie jak Europejski Zielony Ład, COP26, Fit For 55.  Parlament Europejski (PE) 8 czerwca 2022 r., przegłosowując 100% redukcję emisji CO2 z aut osobowych i dostawczych do 2035 r., zrobił krok w stronę faktycznego zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych począwszy od tej daty. W związku z zapowiadanymi zmianami, już dzisiaj niemal wszyscy producenci aut zadeklarowali przejście w najbliższych latach wyłącznie na pojazdy napędzane elektrycznie. InsightOut Lab wraz z marką Volkswagen postanowili zgłębić ten temat i zapytać Polaków, na ile ważny jest rozwój sieci ładowania w kontekście rynku samochodów elektrycznych.

Rynek elektromobilności się rozwija, potrzeba więcej ładowarek

Na tle innych państw europejskich w Polsce jest wciąż niewiele zarówno „elektryków”, jak i stacji ich ładowania. Według ostatnich dostępnych danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), na koniec kwietnia 2022 r. na naszym rynku było jedynie 2,2 tys. stacji ładowania, czyli prawie 4 razy mniej niż w samym Londynie. Co więcej, jak donosi Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) w swoim raporcie, mimo takiego obowiązku wiele gmin z minimum 100 tys. mieszkańców (a de facto operatorów sieci dystrybucyjnej), do listopada 2021 r. nie wybudowało ani jednej ogólnodostępnej stacji ładowania w ramach założonych planów.

Lepszy dostęp do ładowarek może zwiększyć zainteresowanie „elektrykami”

Według badania InsightOut Lab i Volkswagena ponad połowa (51%) ankietowanych uważa, że jeśli w Polsce liczba punktów ładowania „elektryków” wyrównałaby się z liczbą tradycyjnych stacji paliw, to takie samochody byłyby częściej kupowane. 22% było przeciwnego zdania, a 28% nie miało opinii na ten temat.

Warto wspomnieć o odpowiedziach osób rozważających kupno samochodu elektrycznego, którzy znacznie częściej wiązali rozwój sieci ładowania z zainteresowaniem tego typu pojazdami. Aż 82% z nich wskazało, że wzrost liczby ładowarek do poziomu ilości stacji benzynowych poskutkuje większą popularnością aut elektrycznych w Polsce. 11% nie miało zdania na ten temat, a jedynie 7% tej grupy pytanych było przeciwnych.