Analizy Elektromobilność

Analiza: Czy autonomiczny samochód może być bardziej ekologiczny?

4 na 10 Polaków zapytanych, czy coraz bardziej „samodzielne” samochody to szansa na czystsze powietrze i mniejsze korki na drogach, odpowiada, że tak. Odsetek ten wzrasta aż do 70% wśród tych, którzy zainteresowani są kupnem auta w pełni elektrycznego.

Świat stoi przed wyzwaniem powstrzymania kryzysu klimatycznego. W tym celu powstają międzynarodowe umowy i regulacje prawne, takie jak Europejski Zielony Ład, COP26, Fit For 55.  Jednym z elementów zmian jest zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r. w UE. Tym ambitnym celom, które stoją przed państwami europejskimi, towarzyszą plany rozwoju sieci ładowania, tworzenia stref czystego transportu (SCT) czy autonomizacji pojazdów. InsightOut Lab wraz z marką Volkswagen postanowili zgłębić ten temat i zapytać Polaków, czy coraz bardziej „samodzielne” samochody mogą, prócz naszej wygody i bezpieczeństwa, przyczynić się również do ograniczenia zanieczyszczeń i mniejszych korków na drogach.

Ekologiczny potencjał autonomizacji

W różnych miejscach świata ośrodki badawcze testują pojazdy w pełni autonomiczne, tzn. takie, które nie wymagają żadnej ingerencji od pasażerów podczas jazdy, same wybierają trasę, dobierają prędkość, omijają przeszkody itd. Polski Związek Motorowy (PZM) również ma za sobą pierwsze testy „samodzielnego” mikrobusa na Autodromie Słomczyn. Choć pełna autonomizacja to wciąż pieśń przyszłości, to pewne jej elementy, jak np. tempomaty adaptacyjne już dzisiaj funkcjonują w naszych samochodach. W badaniu InsightOut Lab i Volkswagena Polacy zapytani zostali, czy częściowa lub całkowita autonomizacja samochodów przyczyni się do zmniejszenia korków na drogach i obniżenia emisji dwutlenku węgla. 41% badanych odpowiedziało twierdząco przy 27% głosów negatywnych i 32% odpowiedzi niezdecydowanych.

Bardzo ciekawe okazały się wyniki ankiety wśród tych osób, które wcześniej zadeklarowały zainteresowanie kupnem samochodu w pełni elektrycznego. Aż 70% z nich uważa, że rozwój autonomizacji transportu pozwoli na dodatkowe obniżenie emisji gazów cieplarnianych i zmniejszy korki na drogach. Jedynie 17% tej grupy było przeciwnego zdania, a 12% nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie.