Ładowarka do samochodów elektrycznych Fot. Ed Harvey/Unsplash
Analizy Elektromobilność

ANALIZY: Im poważniej rozważamy zakup samochodu elektrycznego, tym częściej bierzemy pod uwagę elektrycznego SUV-a

Płeć i wiek są oczywistymi czynnikami wpływającymi na to, jaki rodzaj nadwozia interesuje ankietowanych Polaków. Jak się jednak okazuje, równie istotne jest to, czy badani rozważają zakup samochodu elektrycznego.

Na pytanie „Jakiego rodzaju samochody elektryczne najbardziej Cię przekonują i zachęcają do zakupu?” 48% kobiet odpowiada, że są to małe samochody miejskie. Tej samej odpowiedzi udzieliło tylko 32% mężczyzn – wynika z badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen. Jednocześnie mężczyźni częściej niż kobiety skłaniają się ku samochodom kompaktowym (20% do 18%) oraz SUV-om (29% do 26%). Niewielkie różnice ujawniają się również w przypadku limuzyn/aut reprezentacyjnych (5% do 3%). Znaczące rozbieżności w preferencjach zaobserwowaliśmy też, kategoryzując badanych ze względu na wiek, co ilustruje poniższy wykres.

Nie są to jednak czynniki zaskakujące. Nie od dziś wiadomo, że kobiety są zainteresowane innymi samochodami niż mężczyźni. Tajemnicą nie są również różnice w preferencjach osób młodszych i starszych.

Rozważający zakup samochodu elektrycznego częściej zerkają w stronę elektrycznych SUV-ów

Zaskakujące są natomiast bardzo wyraźne rozbieżności, jeśli badanych podzielimy na tych, którzy rozważają zakup samochodu elektrycznego oraz tych, którzy auta na prąd nie rozważają. Ilustruje to poniższy wykres.

Rozważający zakup samochodu elektrycznego znacznie częściej niż pozostali badani wskazywali, że przekonują ich do siebie limuzyny i auta reprezentacyjne, średniej wielkości samochody kompaktowe oraz – co jest widoczne najwyraźniej – SUV-y i crossovery. Wśród osób, które zdecydowanie nie rozważają zakupu auta na prąd, ten typ nadwozia przekonuje do siebie jedynie 15% ankietowanych. W przypadku osób zdecydowanie rozważających zakup samochodu elektrycznego odsetek ten jest równy aż 38%.

Osoby nierozważające tego typu zakupu znacznie częściej niż pozostali badani wskazywały natomiast na małe samochody miejskie (46%) oraz inne typy nadwozia (15%).