Analizy Elektromobilność

Analiza: Osoby rzadko prowadzące samochód nie słyszały o planach producentów, by odejść od ropy

Ponad 3/4 ankietowanych Polaków nigdy nie słyszało o tym, że producenci samochodów zapowiadają odejście od napędów spalinowych. Odsetek ten wzrasta nawet do 85% wśród tych, którzy prowadzą samochód rzadko, lub wcale.

Świat stoi przed wyzwaniem powstrzymania kryzysu klimatycznego. W tym celu powstają międzynarodowe umowy i regulacje prawne, takie jak Europejski Zielony Ład, COP26, Fit For 55.  Parlament Europejski (PE) 8 czerwca 2022 r., przegłosowując 100% redukcję emisji CO2 z aut osobowych i dostawczych do 2035 r., zrobił krok w stronę faktycznego zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych począwszy od tej daty. W związku z zapowiadanymi zmianami, już dzisiaj niemal wszyscy producenci aut zadeklarowali przejście w najbliższych latach wyłącznie na pojazdy napędzane elektrycznie. InsightOut Lab wraz z marką Volkswagen postanowili zgłębić ten temat i zapytać Polaków, na ile są oni świadomi, że w ciągu kilkunastu lat auta spalinowe przestaną być produkowane.

Badani nie wiedzą, że producenci nie będą już produkować „spalinówek”

Ogromna większość, bo aż 85%, osób które rzadko (1-3 razy w miesiącu) lub wcale nie prowadzą samochodu nigdy nie słyszała, by którykolwiek z producentów samochodów zamierzał w najbliższych latach przestać sprzedawać auta spalinowe. Jest to wyraźnie więcej niż wśród badanych ogółem, których 76% udzieliło przeczących odpowiedzi. Natomiast osoby, które prowadzą samochód codziennie lub prawie codziennie nieco rzadziej, bo w 71%, nie wiedziały o wspomnianych planach producentów.

Ankietowani mężczyźni częściej słyszeli o koncernie, który zapowiedział odejście od napędów spalinowych. W ten sposób odpowiedziało 28% z nich, w porównaniu do 19% pań. Osoby, które zadeklarowały zainteresowanie kupnem samochodu w pełni elektrycznego mogą pochwalić się lepszą wiedzą o planach producentów. 40% z nich odpowiedziało, że słyszało o planowanej rezygnacji ze sprzedaży „spalinówek” w niedalekiej przyszłości, wobec 24% wszystkich badanych.