Samochody elektryczne kojarzą się Polakom przede wszystkim z ochroną środowiska i przyszłością – wynika z badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen.
Jak Polacy postrzegają kierowców samochodów elektrycznych? Ankietowani w większości zgadzają się ze stwierdzeniami, że właściciele aut na prąd:
- lubią nowe technologie (68%),
- mają dobry wpływ na środowisko (63%),
- są zamożni (61%).
To najpopularniejsze opinie, które zostały szczegółowo opisane w raporcie „Co Polacy sądzą na temat kierowców samochodów elektrycznych?”. Niewątpliwie mają na to wpływ skojarzenia, jakie ankietowani Polacy mają z samochodami elektrycznymi.
Z czym Polakom kojarzą się samochody elektryczne
Reprezentatywna grupa 1088 ankietowanych Polaków została poproszona o dokończenie zdania „Samochody elektryczne to…” pierwszym skojarzeniem, jakie przyszło im do głowy. W ten sposób zespół analityczny InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen stworzył mapę myśli Polaków na temat samochodów elektrycznych.
Zdecydowanie najczęściej padającą odpowiedzią była „przyszłość”, czasem uzupełniana określeniami w stylu „nieuchronna”, „zielona” lub „(przyszłość) motoryzacji”. Wskazało ją 193 ankietowanych. Dodatkowo, 24 osoby użyły tego słowa bez korzystania z polskich znaków, co daje łączną sumę 217 skojarzeń, czyli niespełna 20% (19,9%) z całej grupy badanych.
72 ankietowanym auta elektryczne kojarzą się po prostu z samochodami (najczęściej dodawane określenia to „cichy”, „ekologiczny”, „bez silnika spalinowego”).
Bardzo znaczący odsetek skojarzeń dotyczy środowiska. Słowo:
- ekologia (najczęściej w kontekście „ekologiczny transport”, „ekologiczny samochód”) padło 112 razy,
- środowisko – 61 razy („ochrona środowiska”, „dbanie o środowisko”),
- powietrze – 27 razy („czystsze powietrze”, „lepsze powietrze”, „mniej zanieczyszczonego powietrza”).
Daje to łączną liczbę 200 skojarzeń skupionych wokół kwestii środowiskowych, z czego tylko około 15 miało wydźwięk negatywny (np. „szkodliwe dla środowiska”).
Pozostałe najczęściej padające skojarzenia skupione są wokół nowoczesności („nowoczesne samochody”, „nowoczesność”, nowość”) oraz wysokich cen samochodów elektrycznych („drogi wydatek”, „drogi samochód”, „droga zabawa”, „drogi interes”, „luksus”).
Metodologia badania
Mapa skojarzeń na temat samochodów elektrycznych została stworzona na podstawie odpowiedzi na pytanie „Dokończ poniższe zdanie pierwszym skojarzeniem, jakie przyjdzie Ci do głowy: Samochody elektryczne to…”, których udzieliła reprezentatywna grupa Polaków wynosząca N=1088. Kwoty zostały dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie zostało zrealizowane w dniach 6-9 listopada 2020 r. metodą CAWI.