Nie zawsze ci, którzy otwarcie przyznają, że nie odróżniają zwykłych hybryd od hybryd typu plug-in, najgorzej odpowiadają na pytania dotyczące właściwości obu napędów.
Po co analizować opinie Polaków, którzy otwarcie przyznają, że zdecydowanie nie znają się na samochodach hybrydowych i deklarują, że nie odróżniają zwykłych hybryd od hybryd typu plug-in? Bo daje to podstawę do oceny „intuicji stadnej”, czyli obrazu, który na temat hybryd wytworzył się w głowach osób, które nie są zainteresowane (przynajmniej na razie) pogłębianiem wiedzy na temat napędów hybrydowych. Ów obraz powstał przez kumulowanie strzępów informacji i zasłyszanych opinii bez zagłębiania się w ich treść. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się odpowiedziom osób deklarujących, że zdecydowanie nie odróżniają zwykłych hybryd od hybryd typu plug-in. Tym bardziej, że stanowią aż 23% wszystkich badanych Polaków.
Hybryda ładowana z gniazdka
Jaki rodzaj samochodu hybrydowego może być ładowany bezpośrednio z gniazdka lub za pomocą zewnętrznej ładowarki? Zdaniem 32% ankietowanych, którymi zajmujemy się w tej analizie, tylko samochody hybrydowe typu plug-in, co jest poprawną odpowiedzią na to pytanie. Jednak tylko nieznacznie mniej, bo 29%, zaznacza odpowiedź „każdy samochód hybrydowy„. Nie powinno zatem dziwić, dlaczego tak wielu Polaków stawia znak równości między samochodami elektrycznymi i hybrydowymi.
Ciekawie prezentują się odpowiedzi na pytanie „Który rodzaj auta hybrydowego pozwala przejechać bez przerwy około 50 km wyłącznie na silniku elektrycznym?„. 26% ankietowanych z naszej grupy wskazuje poprawnie na hybrydy typu plug-in, co jest najmniejszym odsetkiem spośród wszystkich grup badanych. Warto jednak zwrócić uwagę na odsetek odpowiedzi „każdy samochód hybrydowy„. Wśród osób deklarujących, że zdecydowanie nie odróżniają zwykłych hybryd od hybryd plug-in wynosi on 44%, a wśród osób, które deklarują, że zdecydowanie odróżniają oba napędy, jedynie o 4 p.p. mniej (40%).
Najbardziej interesujące są jednak odpowiedzi dawane na pytanie „Który rodzaj auta hybrydowego po wyczerpaniu zapasu prądu musi zostać podłączony do zewnętrznego źródła energii (np. do gniazdka lub ładowarki), żeby znów można było używać silnika elektrycznego?„. Prawidłowa odpowiedź brzmi: Żaden samochód hybrydowy. Bo każdy odzyskuje energię m.in. podczas hamowania, co pozwala na korzystanie z silnika elektrycznego (oczywiście na krótkich dystansach).
Co ciekawe, prawidłową odpowiedź na to pytanie zaznaczyło 17% osób deklarujących, że zdecydowanie nie odróżniają zwykłych hybryd od hybryd plug-in i tylko 11% tych, którzy deklarują, że owe różnice znają.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen na panelu Ariadna, na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1051 osób. Kwoty zostały dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Najnowsze badanie, będące opisywane w powyższym raporcie, zostało zrealizowane w dniach 5-8 lutego 2021 r. metodą CAWI.