Ładowanie samochodu elektrycznego
Analizy Elektromobilność

ANALIZY: Droższe auto elektryczne z przywilejami czy tańsze auto spalinowe? Co wybraliby Polacy?

Informowanie Polaków o przywilejach przysługującym właścicielom samochodów elektrycznych może być dobrym sposobem na promowanie elektromobilności. Taki wniosek można wysnuć z analizy jednego z ostatnich badań InsightOut Lab.

„Wyobraź sobie, że podejmujesz decyzję o zakupie nowego samochodu, i masz do wyboru dwa auta tej samej klasy. Jedno z tych aut to zwykłe auto, a drugie jest elektryczne i o 40% droższe, ale dzięki temu będziesz mógł nim legalnie jeździć buspasami oraz parkować bezpłatnie w płatnych strefach parkowania. Które z tych aut wybierzesz?” – jak na to pytanie odpowiadali Polacy?

Co trzeci Polak się waha

Biorąc pod uwagę, że właściciele samochodów elektrycznych już dziś mogą korzystać z wymienionych w pytaniu przywilejów, a ceny aut na prąd różnią się od podobnie wyposażonych samochodów spalinowych wspomnianą wartością, odsetek osób wybierających droższe auto elektryczne powinien być znikomy – w końcu obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 9214 samochodów w pełni elektrycznych (dane PSPA z 22 grudnia 2020 r. podsumowujące listopad 2020 r.), co stanowi drobny ułamek wszystkich aut jeżdżących po polskich drogach.

Jak jednak wykazał jeden z ostatnich raportów opublikowanych na stronie InsightOut Lab, Polacy bardzo wysoko cenią wspomniane przywileje. Najwyraźniej jednak nie wiedzą, że przysługują one wszystkim właścicielom samochodów elektrycznych. Skąd taki wniosek? Z zaskakująco dużego odsetka ankietowanych Polaków, którzy wybrali droższe auto elektryczne gwarantujące owe przywileje.

Co czwarty Polak (24%), stojąc przed powyższym wyborem, zdecydowałby się na samochód elektryczny. Auto spalinowe wybrało 42% respondentów, a 34% zaznaczyło odpowiedź „trudno powiedzieć”. Częściej na wybór uprzywilejowanego, ale droższego auta napędzanego prądem decydowali się ludzie młodzi (30%) niż starsi (20%); mieszkający w największych miastach (29%) niż w małych miasteczkach (24%) oraz ci, którzy zdecydowanie chcieliby mieć możliwość jeżdżenia buspasami i darmowego parkowania w płatnych strefach (34%) niż ci, którzy z tych przywilejów zdecydowanie by nie skorzystali, nawet gdyby mieli taką możliwość (17%).