Analizy Elektromobilność

ANALIZY: Utrzymanie auta elektrycznego nie jest droższe niż spalinowego

Właściciele szybko się przekonują, że utrzymanie auta elektrycznego nie jest droższe niż spalinowego. Zapewne również z tego powodu aż 97% właścicieli „elektryka” nie zamieniłoby go na samochód spalinowy.

Bohaterami najnowszego badania EV Klub Polska, marki Volkswagen oraz InsightOut Labu są właściciele samochodów elektrycznych (EV). Jako najlepiej poinformowani stanowią cenne źródło wiedzy o codziennym użytkowaniu EV.

Koszty eksploatacji, obok wpływu na środowisko, stanowią według danych PSPA najważniejszy czynnik deklarowany przez klientów przy zakupie samochodu elektrycznego. Z naszego badania wynika, że zdaniem 85 proc. właścicieli utrzymanie auta elektrycznego nie jest droższe niż spalinowego. 6 proc. uważa, że między utrzymaniem obu rodzajów aut nie ma większych różnic, a 2 proc., że to samochody spalinowe są tańsze. 7 proc. właścicieli EV nie ma zdania na ten temat. Tymczasem badania mówią, że utrzymanie „elektryka” nie tylko nie jest droższe niż auta spalinowego, ale jest wyraźnie tańsze.

Według danych PSPA koszt przejechania 100 km autem spalinowym wynosi 28,34 zł (przy cenie benzyny 4,23 zł/l i spalaniu 6,7l/100km), zaś EV – 9,15 zł (przy ładowaniu domowym i publicznym w proporcji 80/20). Poza tym w przypadku „elektryka” koszty przeglądów są niższe o 50 proc., ponieważ nie trzeba wymieniać chociażby oleju, filtrów, świec, sprzęgła czy rozrządu. Przy przebiegu 30 000 km koszty eksploatacji wynoszą w sumie dla EV 2 745 zł, dla diesla 8 045 zł, a dla „spalinówki” 8 502 zł.

Właściciele EV bardzo szybko przekonują się, że utrzymanie samochodu elektrycznego nie jest droższe niż spalinowego. Okazuje się bowiem, że 55 proc. ankietowanych posiada swojego „elektryka” krócej niż rok, a 30 proc. 1-2 lata. Tylko 13 proc. jest właścicielami EV 3-5 lat, a zaledwie 2 proc. powyżej 5 lat.

Niskie koszty utrzymania stanowią jeden z argumentów na rzecz posiadania auta elektrycznego. Zapewne również z tego powodu zdecydowana większość ankietowanych właścicieli EV nie zamieniłaby swojego samochodu na spalinowy. 79 proc. badanych deklaruje, że „zdecydowanie”, a kolejne 18 proc., że „raczej” by nie zamieniła. W sumie tylko 3 proc. posiadających EV chciałoby się przesiąść do samochodu spalinowego.

Metodologia badania

Badanie zostało zrealizowane w dniach 30.03-19.04.2021 r. Pytania przygotowane przez InsightOut Lab i markę Volkswagen zostały zadane właścicielom samochodów elektrycznych podczas panelu badawczego zrealizowanego przez EV Klub Polska. W badaniu wzięło udział 137 osób.