Analizy Elektromobilność

ANALIZY: Wyjazd w trasę elektrykiem to nie problem

86% właścicieli EV jeździ w trasy, które przekraczają zasięg auta. Dalekie podróże ich nie odstraszają. Ponad 2/3 nigdy nie zrezygnowało z wyjazdu z powodu konieczności ładowania po drodze samochodu. Poza tym praktycznie nie zdarza się, aby samochód elektryczny podczas podróży rozładował się i został unieruchomiony.

W najnowszym badaniu EV Klub Polska, marki Volkswagen oraz InsightOut Labu właściciele samochodów elektrycznych (EV) zostali zapytani o doświadczenia, związane z podróżowaniem i wyjazdami w trasę „elektrykami”. To istotny temat, ponieważ nadal pokutują pewne stereotypy, związane z zasięgiem EV.

Z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) wynika, że 16 proc. ankietowanych nie wyjechałoby „elektrykiem” w trasę międzymiastową nawet jeśli po drodze mogliby skorzystać ze stacji szybkiego ładowania. Na taką podróż zdecydowałoby się 65 proc. badanych. Tymczasem doświadczenia właścicieli EV są zdecydowanie bardziej pozytywne. Z badania Volkswagena i InsightOut Labu wynika, że 86 proc. osób, posiadających auto elektryczne, jeździ w trasy o długości przekraczającej zasięg samochodu.

65 proc. ankietowanych właścicieli EV nigdy nie zrezygnowało z wyjazdu z powodu ograniczonego zasięgu lub długiego czasu ładowania „elektryka”. 24 proc. podjęło taką decyzję, a 11 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie. Ci, którym zdarzyło się zrezygnować z dalszej podróży, nie robią tego często. Z badania PSPA wynika, że najwięcej ankietowanych – 36 proc. – pokonuje trasę powyżej 300 kilometrów zaledwie raz na kilka miesięcy.

Badani przez PSPA, którzy nie wyjechaliby w dłuższą podróż „elektrykiem”, argumentowali najczęściej – 40 proc. wskazań – że obawiają się rozładowania baterii. Z doświadczeń właścicieli EV, przebadanych przez Volkswagena i InsightOut Lab wynika, że lęk przed rozładowaniem baterii w samochodzie elektrycznym jest praktycznie bezprzedmiotowy. 93 proc. ankietowanych nigdy nie znalazło się w sytuacji, gdy bateria podczas podróży się rozładowała i auto zostało unieruchomione.

Metodologia badania

Badanie zostało zrealizowane w dniach 30.03-19.04.2021 r. Pytania przygotowane przez InsightOut Lab i markę Volkswagen zostały zadane właścicielom samochodów elektrycznych podczas panelu badawczego zrealizowanego przez EV Klub Polska. W badaniu wzięło udział 137 osób.