Dane w pracy dziennikarza Fot. Campaign Creators/Unsplash
Nasze raporty

Sondaż IOL: Dane w pracy dziennikarza motoryzacyjnego. Ufam, ale sprawdzam

Wszyscy dziennikarze motoryzacyjni korzystają z danych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez InsightOut Lab. Większość ufa danym podawanym w komunikatach prasowych, choć odsetek nieufających też jest znaczący (21,7% raczej nie, 4,3% zdecydowanie nie). Najwyraźniej jednak motodziennikarze stosują zasadę „ufaj, ale sprawdzaj”, bo 30,4% zawsze sprawdza dane, z których korzysta, 39,1% robi to często, a 21,7% – czasem.

Dane znaczą dla dziennikarzy więcej, niż można było się spodziewać. Aż 95,7% deklaruje, że dane są dla nich ważnym argumentem podczas rozmów lub tworzenia artykułów. Pozostali dziennikarze odpowiedzieli „trudno powiedzieć”. Nikt nie zaznaczył odpowiedzi „nie”.

Znajomość pewnych danych pozwala dziennikarzom weryfikować komunikaty, które do nich docierają. Dziennikarze zapytani, czy w ostatnim czasie znajomość jakichś danych pozwoliła im zweryfikować prawdziwość jakiejś informacji, w zdecydowanej większości (78,3%) odpowiadali „tak”.

O wadze danych świadczy też podejście dziennikarzy do poszczególnych informacji. Te, które udokumentowane są rzetelnymi danymi, są zdecydowanie bardziej wiarygodne dla 78,3% dziennikarzy i raczej bardziej wiarygodne dla 17,4%.

Wartość danych w czasie i po pandemii

60,9% przebadanych dziennikarzy w dobie pandemii widzi większą liczbę fake newsów. Jednocześnie tylko 30,4% przyznaje, że w związku z tym częściej niż zazwyczaj weryfikuje źródła danych. Pamiętajmy jednak, że ankietowanymi byli dziennikarze motoryzacyjni, którzy bezpośrednio o pandemii nie piszą*.

Czy pandemia zmieni podejście do informacji? Dziennikarze są tu wyraźnie podzieleni. 56,5% twierdzi, że tak. Pozostali są innego zdania. Podobnie rozkładają się głosy przy pytaniu, czy po pandemii dziennikarze i czytelnicy będą częściej weryfikować informacje, które do nich docierają. 52,2% ankietowanych dziennikarzy jest zdania, że nie.

Wydaje się, że bronią na fake newsy dziś i jutro mogą być historie oparte na rzetelnych danych. 87% ankietowanych dziennikarzy jest zdania, że informacje oparte na rzetelnych danych mogą uodparniać czytelników na fake newsy.

Dane mają moc.

*Dane pochodzą z ankiety zrealizowanej przez InsightOut Lab w dniach 21-22 kwietnia 2020 r. na grupie 23 dziennikarzy motoryzacyjnych