praca zdalna google FOTO: „google”. Podpis: Fot. Google
Analizy Życie online

ANALIZY: Jak Polacy pracują zdalnie? Pomaga Google

Fraza „praca zdalna” nigdy wcześniej w historii polskiego internetu nie była tak popularna jak w ostatnich tygodniach.

4 na 10 Polaków (43 proc.) ma już doświadczenie z pracą zdalną – wynika z badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab na zlecenie Nexery. 24 proc. z nich często korzystało z home office, a 10 proc. – bardzo często lub głównie pracowało z domu. Niewątpliwie te liczby znacząco wzrosły w czasie pandemii koronawirusa. I według większości Polaków nie będą to wzrosty incydentalne.   Niemal 6 na 10 ankietowanych uważa, że epidemia koronawirusa zmieni podejście do pracy w domu i będziemy częściej pracować zdalnie. 

Jak bardzo ten temat zaczął interesować Polaków, pokazuje historia wpisywania hasła „praca zdalna” w Google.

Praca zdalna w wyszukiwarce

4 marca poinformowano o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Analizując wyniki wpisywania frazy „praca zdalna” w Google można dojść do wniosku, że wielu pracodawców już tydzień później zaczęło przechodzić na pracę zdalną. Szczyt popularności fraza osiągnęła 12 marca. Od tamtej pory trend jest nieco opadający, choć wciąż pozostaje na poziomie nieporównywalnym z tym, jaką popularnością fraza cieszyła się przed epidemią. Wyraźne spadki notuje jedynie weekendy.

Najczęściej wpisywanym hasłem związanym z pracą zdalną w ostatnich 30 dniach była „praca zdalna koronawirus”, która wyświetla wyniki związane z prawami pracownika i poradami związanymi z home office. Na kolejnych miejscach znalazły się „praca zdalna oferty” oraz „praca zdalna olx”. Wzrost popularności dwóch ostatnich fraz świadczy o zmianie sytuacji zawodowej Polaków. Jedni chcieli poznać swoje prawa i znaleźć sposób na pracę z domu, inni tej pracy szukali. Choć GUS nie opublikował jeszcze danych dotyczących bezrobocia w marcu, wyniki wyszukiwania mogą być zapowiedzią nadchodzącego wzrostu odsetka bezrobotnych.