Analizy Elektromobilność

Analiza: Ładowanie „elektryka” przy użyciu publicznej ładowarki zajmuje coraz mniej czasu

Elektromobilność w Polsce przyśpiesza. I nie chodzi tylko o liczbę aut elektrycznych na drogach. Dane z sieci  ładowarek GreenWay, opracowane przez markę Volkswagen i InsightOut Lab, pokazują, że w ciągu roku średni czas ładowania prądem stałym skrócił się o 11%, mimo pobierania większych ilości energii.

GreenWay to lider rynku publicznych ładowarek w Polsce. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) za 2022 r. do firmy należało blisko 20% rynku, liczonego ilością ładowarek AC i DC. To wystarczająca wielkość, aby na tej podstawie wyciągnąć wnioski, dotyczące eksploatacji aut elektrycznych w Polsce. InsightOut Lab oraz Volkswagen we współpracy z GreenWay opracowali raport o nawykach ładowania w Polsce oraz wyjazdach zagranicznych w czasie i poza okresem wakacyjnym. Natomiast kolejne szczegółowe publikacje, w tym ta, przynoszą informacje na temat wybranych parametrów ładowania.

Krótszy czas ładowania na szybkich ładowarkach

Dane sieci ładowarek GreenWay, opracowane przez markę Volkswagen i InsightOut Lab, pokazują, że mimo coraz większego poboru energii czas potrzebny na jedno ładowanie jest coraz krótszy. Dotyczy to jednak tylko szybkich ładowarek DC. O ile czas ładowania prądem zmiennym (AC, tzw. wolne złącza) nieco wzrósł w ciągu ostatniego roku, to średni czas dotyczący ładowarek szybkich (DC – prąd stały) widocznie się skrócił.

W analizie wzięto pod uwagę trzy okresy, z czego na każdy przypadały dwa miesiące: wakacje 2023 r., wiosna 2023 r. oraz wakacje 2022 r. W okresie lipiec-sierpień 2023 r. średni czas „tankowania” na szybkich ładowarkach był krótszy niż w wakacje 2022 r. o 11%. Natomiast w stosunku do wiosny 2023 r. czas ładowania uległ skróceniu o 8%. Dla porównania wskaźnik dla ładowarek AC wyniósł +6% w odniesieniu do wakacji 2022 r., a w porównaniu z marcem-kwietniem 2023 r. – nie zmienił się.  Ze względów biznesowych firma GreenWay nie upublicznia danych bezwzględnych dot. korzystania z ładowarek.

Krótszy czas statystycznego ładowania prądem stałym (DC) to niewątpliwie efekt coraz większej mocy szybkich ładowarek. Jeśli standardowe, wolne ładowarki AC w Polsce mają moc przeważnie do 22 kW, to te najszybsze na prąd stały mogą osiągać już nawet 350 kW.