Analizy Elektromobilność

Analiza: Mniejszy zasięg nie zmniejsza możliwości wyjazdu „elektrykiem” na wakacje

Właściciele aut elektrycznych nie obawiają się wyruszać w trasy, które przekraczają zasięg ich aut. Z kolei większy zasięg nie oznacza automatycznie większej skłonności właściciela do wyjazdów w wakacyjne podróże.

Marka Volkswagen i InsighOut Lab regularnie analizują wiedzę i nastawienie Polaków do elektromobilności. Jednak najnowsze badanie dotyczyło nie opinii czy stanu wiedzy ogółu Polaków na temat aut elektrycznych, ale doświadczeń właścicieli „elektryków”. W badaniu EV Klub Polska zrealizowanym we współpracy z marką Volkswagen i InsightOut Lab na pytania odpowiadali użytkownicy BEV, zrzeszeni w EV Klub Polska.

Wyniki badania pokazują, że popularne stereotypy na temat zbyt małego zasięgu i problemów z ładowaniem „elektryków” nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Właściciele samochodów elektrycznych chętnie wyruszają swoimi autami w wakacyjne podróże. Również w te bardzo dalekie, liczące 1000 a nawet 2000 km, które przekraczają zasięg każdego BEV.

Większy zasięg nie oznacza większej skłonności do wyjazdów

Wśród ankietowanych właścicieli BEV 79% w ostatnie wakacje wyjeżdżało swoimi autami w podróże wakacyjne. Bardziej szczegółowa analiza zgromadzonych danych pokazuje, że większy zasięg fabryczny auta nie oznacza automatycznie większej skłonności właściciela do wyjazdów. Wśród osób, które wyjechały autem elektrycznym na wakacje największą grupą byli właściciele BEV-ów z zasięgiem 200-300 oraz 400-500 kilometrów. Stanowili oni po 28%, czyli w sumie ponad połowę wszystkich wyjeżdżających. Warto zwrócić uwagę, że najmniej liczną grupą wśród wyjeżdżających na wakacje były osoby, dysponujące autami o największych zasięgach, przekraczających 500 km.

Trasa przekraczająca zasięg auta to standard

Z poprzedniego badania EV Klub Polska, marki Volkswagen i InsightOut Labu wśród właścicieli BEV, przeprowadzonego w kwietniu 2021 r., wynika, że 86% ankietowanych jeździ w trasy, przekraczające zasięg ich auta. Wyjazdy na wakacje potwierdzają tę tendencję. Właściciele BEV nie obawiają się wyruszać w trasy, które przekraczają zasięg ich aut. W jak długie podróże wyjeżdżali właściciele aut o różnym zasięgu?

29% kierowców, dysponujących najkrótszym zasięgiem, wyjeżdżało w trasy, które nie przekraczały 300 kilometrów. Nikt z nich nie zdecydował się na podróż, dłuższą niż 1000 kilometrów. Jednak większość, 71%, pokonała trasę dłuższą niż zasięg ich auta.

Właściciele BEV o zasięgach przekraczających 300 kilometrów rzadko wyruszali w najkrótsze trasy. Z kolei najdłuższe podróże to szczególnie domena kierowców, dysponujących zasięgiem między 300 a 400 km. Aż 16% z nich pokonało trasę dłuższą niż 2000 km.