[Elektrycznie Tematyczni #45] Polska na tle Europy: jak wspieramy elektromobilność?
Elektrycznie Tematyczni

[Odcinek #45] Polska na tle Europy: jak wspieramy elektromobilność?

W czterdziestym piątym odcinku podcastu  „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o tym, w jaki sposób Polska wspiera elektromobilność i co jeszcze można zrobić żeby poprawić sytuację. Gościnią jest Kasia Sobótka, dyrektorka ds. elektromobilności w Claritas Investment, a także jedna z najbardziej znanych promotorek samochodów elektrycznych w Polsce i autorka bloga Kobieta w elektryku.

Oddcinek #45 „Polska na tle Europy: jak wspieramy elektromobilność?” w serwisie Youtube.

W obliczu zachodzących zmian klimatycznych, transformacja w kierunku samochodów elektrycznych jest jedną z dróg, które mogą nam pomóc chronić środowisko naturalne. Migracja na samochody elektryczne postępuje jednak w różnych tempie w różnych państwach, w zależności od rozwiązań legislacyjnych, przyzwyczajeń konsumentów, zasobności ich portfela, czy też rozwoju infrastruktury i usług wspierających elektromobilność.

W czerwcu 2022 r. w Polsce zarejestrowanych było niecałe 50 tys. samochodów zeletryfikowanych, w tym 24 tys. samochodów w pełni elektrycznych i 25 tys. hybryd typu plug-in. W pierwsze połowie 2022 r. sprzedało się 12 tys. samochodów zelektryfikowanych, czyli o ponad 40% więcej niż w analogicznych okresie roku poprzedniego. Obecnie w Polsce znajduje się nieco ponad 2000 ogólnodostępnych stacji ładowania, z czego ponad połowa to stacje wolnego ładowania AC. Łączna moc zainstalowana w Polsce to 77 MW. Według wskazań Komisji Europejskiej, w ciągu 10 lat Polska powinna powiększyć infrastrukturę niemal 27-krotnie. Dla porównania w Niemczech w tym roku sprzedawanych miesięczne było ok. 57 tys. samochodów elektrycznych. Jest tam 60 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania, a wyzwaniem rządu niemieckiego jest rozbudowanie infrastruktury do 1 mln stacji w 2030 r.

Dlaczego w Polsce infrastruktura rozwija się dość wolno? W jaki sposób radzą sobie z popularyzacją elektromobilności inne państwa europejskie? Czy efektywne są programy wspierania zakupów elektryków w Polsce?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego  podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! ?  

Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com  

Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.