[Odcinek #46] Łatwiej o stację ładowania w garażu wspólnym
Elektrycznie Tematyczni

[Odcinek #46] Łatwiej o stację ładowania w garażu wspólnym

W czterdziestym szóstym odcinku podcastu  „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o nowych przepisach dotyczących montażu prywatnych stacji ładowania we wspólnych garażach podziemnych i na przylegających do budynków parkingach. Gościem jest Jacek Mizak, starszy doradca w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz redaktor naczelny „Green Car Magazine”.

Odcinek #46 „Łatwiej o stację ładowania w garażu wspólnym” w serwisie YouTube.

Ładowanie samochodu elektrycznego często stanowi duży problem dla osób mieszkających w budownictwie wielorodzinnym. Podczas gdy właściciel domu jednorodzinnego bez problemu może sam zainstalować ładowarkę typu wallbox, we wspólnych garażach podziemnych często wiąże się to z nierówną walką z zarządcami budynku. Z pomocą przychodzą jednak nowo wprowadzone przepisy, mające uczynić ten proces o wiele łatwiejszym.

Uchwalona w 2018 r. „ustawa o elektromobilności” usystematyzowała wiele istotnych dla właścicieli samochodów elektrycznych kwestii, zabrakło jednak przepisów regulujących instalację prywatnych punktów ładowania na wspólnych przestrzeniach parkingowych w budownictwie wielorodzinnym, w tym garażach podziemnych. Często było to praktycznie niewykonalne, a składane wnioski spotykały się z natychmiastowym, nierzadko nieuzasadnionym sprzeciwem wspólnot bądź spółdzielni mieszkaniowych. Poprawić tę sytuację ma wprowadzona w grudniu 2021 roku nowelizacja zawierająca przepisy dokładnie określające procedurę, jaką należy przejść w celu instalacji ładowarki na prywatnym miejscu parkingowym przylegającym do budynku.

Czy regulacje te rzeczywiście ułatwią montaż ładowarek mieszkańcom bloków wielorodzinnych, dla których brak takiej możliwości stanowił wcześniej główną barierę w zakupie pojazdu elektrycznego?

Odpowiedzi na to i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego  podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! ?

Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com

Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.