Elektromobilność Elektrycznie Tematyczni

[Odcinek #49] Elektryczny savoir-vivre

W czterdziestym dziewiątym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o manierach, zarówno tych dobrych, jak i niektórych wymagających poprawy, panujących w środowisku kierowców samochodów elektrycznych. Gościem jest autor bloga poświęconego elektromobilności i właściciel wypożyczalni samochodów elektrycznych Wiktor Wardzała.

Odcinek #49 „Elektryczny savoir-vivre” w serwisie YouTube

Kierowcy pojazdów elektrycznych tworzą nieustannie powiększającą się społeczność. Choć jazda samochodem na prąd z pozoru nie różni się zbytnio od prowadzenia pojazdu z napędem konwencjonalnym, funkcjonowanie w elektromobilnym społeczeństwie wymaga znajomości pewnych zasad „obycia”, przykładowo podczas ładowania samochodu na publicznych stacjach ładowania. Większość posiadaczy pojazdów elektrycznych jest z nimi doskonale zaznajomiona, zdarzają się jednak przypadki zachowań naruszających te niepisane standardy, często wynikające po prostu z braku wiedzy.

Kierowca samochodu elektrycznego powinien wiedzieć, jak w optymalny sposób ładować swój pojazd tak, aby nie blokować niepotrzebnie ładowarki na długi czas czy jak zachować się w sytuacji, kiedy nie jest jasne, kto ma pierwszeństwo w kolejce do ładowania. Choć nie jest to w żaden sposób wymagane prawnie, warto również używać specjalnych aplikacji, takich jak PlugShare, aby zaznaczać swój postój przy ładowarce jednocześnie informując innych kierowców samochodów elektrycznych, że jest ona obecnie zajęta. Takich niepisanych reguł w elektromobilnej społeczności jest wiele, a wraz z naszym gościem postaramy się je wyjaśnić.

Czy ładowarki można traktować jako miejsca parkingowe? Kto ma pierwszeństwo do ładowania – samochód elektryczny czy hybryda typu plug-in? Co zrobić w przypadku, gdy ładowarkę zastawia samochód spalinowy?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego  podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! ?

Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com

Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.