Elektromobilność Elektrycznie Tematyczni

[Odcinek #50] Chcemy prywatnego ładowania i większych zasięgów na co dzień

W pięćdziesiątym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o zmianach, jakie zaszły w wiedzy i postrzeganiu elektromobilności przez Polaków w latach 2020-2023 na podstawie najnowszego raportu VW i InsightOut Lab pod patronatem PSPA. Gośćmi są CEO InsightOut Lab Mariusz Pleban oraz dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

Odcinek #50 „Chcemy prywatnego ładowania i większych zasięgów na co dzień” w serwisie YouTube

Samochodów elektrycznych na polskich drogach przybywa z roku na rok coraz więcej. Jeszcze kilka lat temu wrażenie robiła liczba tysiąca zarejestrowanych pojazdów bezemisyjnych, dziś wartości te oscylują w okolicach kilkudziesięciu tysięcy. Wraz ze wzrostem popularności tego typu napędu rośnie również świadomość Polaków na temat samych pojazdów, jak i całej elektromobilności. Jak co roku, świadomość tą sprawdza marka Volkswagen, opracowując we współpracy z InsightOut Lab raport na temat elektromobilności. Jego najnowsze wydanie zostało właśnie opublikowane pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Podczas gdy jeszcze nie tak dawno temu zasięg przeciętnego samochodu elektrycznego nie przekraczał 200 km, obecnie bez problemu znajdziemy na rynku pojazdy, które na jednym ładowaniu potrafią pokonać dystans nawet trzykrotnie większy. Oprócz samego zasięgu, coraz większą wagę przywiązujemy do punktów ładowania, w szczególności tych prywatnych. Polacy coraz częściej zwracają uwagę na dostępność samych ładowarek lub możliwość ich instalacji, przykładowo w momencie zakupu nieruchomości. Na kupno samochodu bezemisyjnego decyduje się coraz więcej ludzi oraz firm, pojazdy te stają się więc bardziej widoczne na polskich drogach, a ich identyfikację, nawet dla laików nie rozróżniających konkretnych modeli samochodów, ułatwiają zielone tablice rejestracyjne.

Czy Polacy wiedzą, czym w ogóle jest samochód elektryczny i potrafią rozróżnić go od pojazdu hybrydowego? Jakiego zasięgu oczekują od nowoczesnych „elektryków”? Czy są świadomi, że można je ładować z każdego gniazdka 230V?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego  podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! ?

Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com

Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.