Elektrycznie Tematyczni [Odcinek #52] Wyścigi samochodów elektrycznych. Czy Formuła E zastąpi Formułę 1?
Bez kategorii Elektromobilność Elektrycznie Tematyczni Podcasty

[Odcinek #52] Wyścigi samochodów elektrycznych. Czy Formuła E zastąpi Formułę 1?

W pięćdziesiątym drugim odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o Formule E – elektrycznej serii wyścigowej, która coraz mocniej zaznacza swoją obecność w świecie motorsportu. Gościnią jest Agata Rzędowska, redaktorka portalu LadyInGreen.tech i entuzjastka Formuły E.

Odcinek #52 „Wyścigi samochodów elektrycznych. Czy Formuła E zastąpi Formułę 1?” w serwisie YouTube

Rozwój elektromobilności na drogach publicznych zauważa już chyba każdy uczestnik ruchu drogowego, a zielone tablice rejestracyjne spotykane są na drogach coraz częściej. Motoryzacja to jednak nie tylko samochody, którymi poruszamy się na co dzień – to również ekscytujący świat pojazdów wyczynowych, ścigających się na torach wyścigowych całego świata. Wbrew pozorom, wyścigom tym nie musi towarzyszyć ryk spalinowych silników, a same imprezy mogą być organizowane jeszcze bliżej publiczności, w centrach największych miast. Udowadnia to Formuła E – seria wyścigowa, w której kierowcy rywalizują ze sobą za kierownicami niezwykle zaawansowanych technologicznie bolidów napędzanych energią elektryczną.

Choć niektórzy być może słyszą o niej pierwszy raz, Formuła E już od blisko 10 lat obecna jest w światowych kalendarzach wyścigowych. Te emocjonująca seria wyścigowa, choć przez wielu nazywana „elektrycznym odpowiednikiem Formuły 1”, posiada szereg unikatowych cech, które znacząco odróżniają ją od wspomnianej F1. W strategię wyścigową kierowcy muszą włączyć element planowania odzysku energii, różnice zauważyć możemy także chociażby w przypadku opon, które muszą wystarczyć na o wiele dłuższy okres, niż w przypadku ogumienia stosowanego w F1. Ponadto, dzięki niższemu poziomowi hałasu generowanemu przez samochody Formuły E, wyścigi mogą odbywać się na specjalnie przygotowanych torach ulicznych w centrach miast, co sprawia, że są tak blisko publiczności, jak tylko jest to możliwe.

Jaka historia kryje się za powstaniem Formuły E? Czy kierowcy przejeżdżają cały wyścig bez ładowania? Czy Formuła 1 może czuć się zagrożona jako „królowa motorsportu”?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego  podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! ????

Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com

Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.