Volkswagen e-Home Fot. Volkswagen
Analizy Elektromobilność

ANALIZY: Polak – pragmatyk. Jak koronawirus może wpłynąć na to, jaki samochód kupi Kowalski

Zdecydowana większość Polaków woli kupić auto droższe w zakupie, ale tańsze w utrzymaniu niż odwrotnie – wynika z badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z Volkswagenem. Koronawirus może ten pragmatyzm spotęgować.

Kwiecień 2020 roku polski rynek nowych samochodów kończy z wynikiem o 67% gorszym niż przed rokiem – czytamy w raporcie ACEA. Oznacza to, że Polacy zarejestrowali o 67% mniej nowych samochodów niż w kwietniu 2019 roku. Cała Europa (wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Wielka Brytania, Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein) zakończyły kwiecień wynikiem o 78,3% gorszym niż rok temu. W ujęciu całorocznym (styczeń-kwiecień 2020) spadki w Europie sięgają 39%.

Na tym tle bardzo optymistycznie wyglądają dane dotyczące zakupu samochodów elektrycznych w Polsce. Przez pierwsze cztery miesiące 2020 r. liczba rejestracji samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in wzrosła o 45% w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. – wynika z danych PZPM i PSPA.

Więcej na start, mniej w przyszłości

Na początku kwietnia InsightOut Lab we współpracy z Volkswagenem przeprowadził badanie, z którego wynika, że Polacy postawieni przed dylematem, czy kupić auto droższe w zakupie, ale tańsze w utrzymaniu, czy odwrotnie, w 82% odpowiadają, że wolą zapłacić więcej na start, ale później oszczędzać na eksploatacji. Tylko 18% ankietowanych woli auto tańsze w zakupie, ale droższe w utrzymaniu.

Miesiąc później, czyli na początku maja, InsightOut Lab wraz z Volkswagenem badał, jak pandemiczna rzeczywistość wpłynęła na opinie Polaków. Okazuje się, że zdaniem niemal połowy (44%) koronawirus może wpłynąć na to, jakie samochody będą kupowali Polacy.

Koronawirus a sprzedaż samochodów

Na pytanie „Czy według Ciebie epidemia koronawirusa sprawi, że Polacy zaczną większą wagę przywiązywać do kosztów utrzymania samochodu i będą częściej kupować auta tańsze w utrzymaniu?”:

  • „Zdecydowanie tak” odpowiedziało 13% ankietowanych;
  • „Raczej tak” – 31%;
  • „Raczej nie” – 20%;
  • „Zdecydowanie nie” – 6%.

Prawie co trzeci (30%) nie miał zdania na ten temat. Oznacza to, że według 44% badanych koronawirus wpłynie na kryteria zakupowe Polaków. Dla przyszłych klientów bardziej atrakcyjne od obietnic emocjonujących doznań za kierownicą mogą okazać się pragmatyczne wyliczenia związane z kosztami utrzymania samochodu.

Te deklaracje mogą częściowo tłumaczyć, dlaczego tak duży odsetek Polaków, chciałby mieć samochód elektryczny – z badania InsightOut Lab i Volkswagena wynika, że 65% Polaków ma świadomość tego, że ogólny koszt utrzymania samochodu elektrycznego jest mniejszy niż auta spalinowego.

Badania przeprowadzone przez InsightOut Lab we współpracy z Volkswagenem na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbach liczących N=1101 osób oraz N=1084 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Terminy realizacji: 3-8 kwietnia 2020 r. oraz 8-11 maja 2020 r. Metoda: CAWI.