Analizy Elektromobilność

Większość właścicieli elektrycznych Volkswagenów ładuje auta tylko w domu

Niemal 2/3 użytkowników modeli ID. ładuje swoje samochody tylko w miejscu zamieszkania. Natomiast 7% korzysta wyłącznie z ładowarek poza domem. Pozostali stosują mieszany model uzupełniania energii w bateriach.

Światowi producenci samochodów stopniowo przechodzą na oferowanie napędów wyłącznie elektrycznych. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) podało, że w II kw. 2022 r. samochody w pełni elektryczne stanowiły już 9,9% wszystkich nowo rejestrowanych samochodów osobowych w UE. Według branżowego rankingu za rok 2021, Volkswagen zajął 2 miejsce pod względem liczby sprzedanych aut elektrycznych w Europie. W związku z tym, InsightOut Lab i marka Volkswagen postanowili zadać kila pytań użytkownikom elektrycznych modeli ID. dotyczących sposobu użytkowania pojazdów. Jednym z tematów były miejsca ładowania auta.

Większość badanych ładuje swoje ID. w domu

Wyniki ankiety wśród 100 właścicieli elektrycznych Volkswagenów ID. pokazały, że niemal 2/3 badanych (64%) ładuje swoje auta tylko w miejscu zamieszkania. 29% ankietowanych stosuje kilka rodzajów modelu „hybrydowego”, czyli z różną częstotliwością ładuje zarówno w domu, jak i na publicznych stacjach ładowania. Zaledwie 7% ankietowanych zadeklarowało, że w ogóle nie uzupełnia baterii swojego elektrycznego Volkswagena tam, gdzie mieszka.

Warto porównać odpowiedzi właścicieli elektrycznych Volkswagenów z badaniem, które InsightOut Lab, EV Klub Polska i Volkswagen przeprowadzili wśród użytkowników „elektryków” bez względu na markę pojazdu. Wprawdzie pytania w obu badaniach nie były identyczne, ale odpowiedzi pozwalają wstępnie i roboczo określić, jak na tle wszystkich kierowców aut elektrycznych wypadają właściciele aut marki Volkswagen. Wygląda na to, że właściciele Volkswagenów ID. rzadziej niż kierowcy pojazdów elektrycznych innych marek ładują auta poza miejscem zamieszkania. We wspomnianym badaniu na członkach EV Klubu 10% z nich zadeklarowało, że wyłącznie lub prawie wyłącznie ładuje swój samochód na publicznie dostępnych stacjach (a więc poza miejscem zamieszkania). Kolejne 40% robiło to regularnie, a dla 46% były to sporadyczne, kilkukrotne okazje. Tylko 4% badanych odpowiedziało, że nigdy nie korzystało z publicznych stacji ładowania.

Metodologia badania

Badanie przeprowadzone metodą CATI na przestrzeni sierpnia i września 2022 r. wśród klientów, którzy zakupili którykolwiek z elektrycznych modeli VW serii ID. Próba N=100. Wcześniejsze badania InsightOut Lab i Volkswagena wśród członków EV Klub Polska pokazały, że liczebność próby ca. 100 jest wystarczająca dla tak niewielkiej populacji.