Analizy Elektromobilność

Analiza: Auta elektryczne są testowane tak samo rygorystycznie, jak spalinowe. Wiedzą o tym zwłaszcza osoby, które rozważają zakup „elektryka”

70% ankietowanych wie, że auta elektryczne przechodzą równie rygorystyczne testy bezpieczeństwa jak samochody z silnikami spalinowymi. Wśród osób, które deklarują rozważanie zakupu BEV ta wiedza jest jeszcze bardziej powszechna.

Marka Volkswagen i InsighOut Lab regularnie badają wiedzę i nastawienie Polaków do elektromobilności. Najnowszy raport został poświęcony kwestii bezpieczeństwa w samochodach elektrycznych (ang. Battery Electric Vehicles, BEV). Ankietowani zgodnie z rzeczywistością wskazują, że BEV są co najmniej tak samo bezpieczne, jak auta z silnikami spalinowymi. Bardziej szczegółowa analiza zgromadzonych danych pokazuje pewne trendy.

Auta elektryczne testowane rygorystycznie

W sumie 70% ankietowanych uważa, że auta elektryczne przechodzą równie rygorystyczne testy bezpieczeństwa jak samochody z silnikami spalinowymi. Przeciwnego zdania jest zaledwie 8% badanych. Natomiast aż 23% nie zajmuje stanowiska w tej sprawie.

Osoby, które deklarują rozważanie zakupu auta elektrycznego częściej niż pozostali ankietowani są pewne, że BEV przechodzą równie skrupulatne testy bezpieczeństwa, jak „spalinówki”. Wśród ankietowanych ogółem „zdecydowanie” przekonanych do tej opinii jest 28% badanych. Z kolei wśród osób zainteresowanych zakupem auta elektrycznego to aż 41%. W sumie 85% ankietowanych, którzy rozważają zakup auta elektrycznego wie, że BEV są testowane tak samo rygorystycznie, jak auta spalinowe.

Auta elektryczne przechodzą takie same, a czasem bardziej rygorystyczne teksty bezpieczeństwa, jak auta spalinowe. Przykładem są znane badania organizacji Euro NCAP, która przyznaje gwiazdki bezpieczeństwa zarówno „elektrykom” jak i samochodom z napędami konwencjonalnymi. Z testów wynika, że poziom bezpieczeństwa nie zależy od rodzaju napędu.

Z kolei firma DEKRA we współpracy z naukowcami z uniwersytetu w Göttingen przeprowadziła testy bezpieczeństwa BEV przy wyższych prędkościach niż standardowo w takich eksperymentach. Mimo tego auta elektryczne zachowały poziom bezpieczeństwa równy samochodom z napędami konwencjonalnymi.

BEV tak samo bezpieczne, jak „spalinówki”

43% ankietowanych, zapytanych o poziom bezpieczeństwa aut elektrycznych w porównaniu do spalinowych odpowiada, że BEV są tak samo bezpieczne jak auta z napędami konwencjonalnymi. Opinie badanych zgadzają się z wynikami testów bezpieczeństwa Euro NCAP czy DEKR-y. Jednak niewielu mniej respondentów, 34%, nie zajmuje stanowiska w tej sprawie. Pozostali ankietowani albo przeceniają (14%), albo nie doceniają (9%) poziomu bezpieczeństwa, zapewnianego przez auta elektryczne.