Ponad połowa ankietowanych chciałaby żyć w bardziej ekologicznym otoczeniu, ale tylko 1/3 jest gotowa zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń, aby osiągnąć ten cel. Tymczasem hybryda plug-in pozwala być bardziej eko bez zmiany przyzwyczajeń, dotyczących codziennego korzystania z auta.
Najnowsze badanie marki Volkswagen i InsightOut Lab zostało poświęcone hybrydom typu plug-in (PHEV). Z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) wynika, że w czerwcu 2021 r. na polskich drogach było ich więcej niż aut w pełni elektrycznych. Oznacza to zmianę długotrwałego trendu.
Wyniki badania dowodzą, że hybrydy typu plug-in wpisują się w dotychczasowe przyzwyczajenia ankietowanych, dotyczące częstotliwości korzystania z samochodu, wyboru nowego auta i ekologii. Bardziej szczegółowa analiza zgromadzonych danych pokazuje pewne trendy.
Przyzwyczajenia można pogodzić z ekologią
Większość ankietowanych chciałaby żyć w bardziej ekologicznym otoczeniu. W skali od 1 do 7, gdzie 1 oznacza „Dobrze żyje mi się w takim otoczeniu jak obecnie”, a 7 „Bardzo chciałbym żyć w bardziej ekologicznym otoczeniu”, aż 57% respondentów zaznacza odpowiedzi 6 i 7. Kolejne 26% nie jest już tak zdecydowanych, ale nadal opowiada się po stronie życia w bardziej ekologicznym otoczeniu. 12% ankietowanych pozostaje niezdecydowanych. Natomiast 5% to osoby mniej lub bardziej niechętne zmianom.
Natomiast jeśli zapytamy ankietowanych, czy są gotowi zmienić swoje przyzwyczajenia, aby żyć w bardziej ekologicznym otoczeniu, wyraźnie mniej osób – 32% – odpowie zdecydowanie „tak”. Również wyraźnie więcej respondentów – 27% – będzie niezdecydowanych. Wzrośnie także odsetek odpowiedzi negatywnych.
Hybryda typu plug-in stanowi rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które wahają się lub nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń, dotyczących korzystania z auta na co dzień. Już teraz znaczna część respondentów z uwagi na częstotliwość i długość codziennych podróży skorzystałaby z przesiadki do PHEV.