Podcast: Play in new window | Download | Embed
Subskrybuj Spotify | Email | TuneIn | Deezer | RSS
W czterdziestym drugim odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia z Piotrem Stanisławskim, współtwórcą „Crazy Nauki”, największego bloga popularnonaukowego w Polsce. Tematem odcinka jest dezinformacja dotycząca elektromobilności i samochodów elektrycznych.
W Internecie jest mnóstwo treści i wypowiedzi niezgodnych z faktami. Dotyczą nie tylko takich gorących tematów jak 5G, szczepienia, ale również między innymi samochodów elektrycznych.
Szeroko rozpowszechniana była na przykład informacja o płonącym autobusie, rzekomo elektrycznym, który, jak się później okazało, w rzeczywistości zasilany był paliwem gazowym i z elektromobilnością nie miał nic wspólnego. Powszechnie w Internecie spotykamy treści, mówiące że:
– zasięg samochodów elektrycznych to 100-150 km (nieprawda – dziś to zwykle co najmniej 300-400 km)
– ładowarek poza największymi miastami nie ma, więc elektrykiem nie da się jeździć w trasę, bo nie ma go potem jak naładować (infrastruktura w Polsce oczywiście nie jest jeszcze tak rozwinięta, jak w wiodących pod tym względem krajach, ale użytkownicy samochodów elektrycznych z powodzeniem jeżdżą w dalsze trasy)
Dlaczego ludzie szerzą w Internecie taką dezinformację? Jaki chcą osiągnąć cel? Czy wynika to lęku przed „nowym”? Czy za taką dezinformacją mogą stać jakieś grupy interesu? Czy można jakoś scharakteryzować osoby szerzące dezinformację? Jak uchronić siebie przed przekazaniem fałszywej informacji dalej? Czy warto wchodzić w polemikę z osobami szerzącymi dezinformację? Jak rozpoznać, że udostępniona treść np. w serwisie społecznościowym zawiera dezinformację? Czy są jakieś charakterystyczne elementy takiej treści? Czy są jakieś serwisy fact-checkingowe albo jakieś opracowania, które w naukowy sposób wykazują, jak jest naprawdę?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! 😊
Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com
Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.