Analizy Elektromobilność

Analiza: Zima nie zmniejsza przyjemności z jazdy „elektrykiem”

Niemal 2/3 właścicieli, którzy użytkowali auto elektryczne zimą uważa, że przyjemność z jazdy BEV-em jest taka sama bez względu na porę roku. Sądzą tak kierowcy zarówno z mniejszym, jak i z większym doświadczeniem.

Marka Volkswagen i InsighOut Lab regularnie analizują wiedzę i nastawienie Polaków do elektromobilności. Jednak tym razem pod lupę wzięto nie opinie czy stan wiedzy ogółu Polaków na temat aut elektrycznych, ale doświadczenia właścicieli „elektryków”. W badaniu EV Klub Polska zrealizowanym we współpracy z marką Volkswagen i InsightOut Lab na pytania odpowiadali użytkownicy BEV (ang. battery electric vehicles), zrzeszeni w EV Klub Polska. 

Przyjemność z jazdy BEV-em cały rok 

Badanie dotyczyło użytkowania auta elektrycznego zimą. Wyniki pokazują, że zdaniem właścicieli przyjemność z jazdy „elektrykiem” jest taka sama bez względu na porę roku. Pod taką opinią podpisuje się 62% ankietowanych, którzy mają doświadczenia w użytkowaniu BEV-a zimą. Wyraźnie mniej badanych uważa, że w porównaniu do sezonu letniego przyjemność z jazdy autem elektrycznym zimą jest mniejsza lub większa. Sądzi tak odpowiednio 16 i 18% respondentów. Niski odsetek odpowiedzi „trudno powiedzieć” świadczy, że ankietowani właściciele „elektryków” są zdecydowani w swoich opiniach.

Opinie właścicieli aut elektrycznych na temat przyjemności z jazdy w warunkach zimowych nie zależą od doświadczenia w korzystaniu z BEV-a zimą. Podobnych odpowiedzi udzielają zarówno osoby, które do tej pory użytkowały „elektryka” zimą tylko raz, jak i ci, którzy mają za sobą dwa lub więcej zimowych sezonów na koncie. 61% osób w pierwszej grupie i 63% w drugiej nie odczuwa wpływu pory roku na przyjemność z jazdy. Z kolei większą przyjemność w warunkach zimowy znajduje 19% ankietowanych w obu grupach.

Niewielkie różnice zachodzą w dwóch pozostałych odpowiedziach. 19% właścicieli z rocznym doświadczeniem w użytkowaniu BEV-a zimą sądzi, że przyjemność z jazdy zimą jest mniejsza. W drugiej grupie ten odsetek wynosi 13%. Z kolei odpowiedź „trudno powiedzieć” wybiera 2% w pierwszej i 6% w drugiej grupie.