Analizy Elektromobilność

Analiza: Dlaczego Polacy, którzy planują zmianę auta w 2022 r. nie wybiorą „elektryka”? Zniechęca ich cena zakupu

W 2022 r. większość osób, które planują zmianę auta, wybierze pojazd z napędem konwencjonalnym. Niemal 1 na 5 badanych myśli o samochodzie zelektryfikowanym. Osoby, które nie zdecydują się na „elektryka” motywują to wysoką ceną zakupu auta.

InsightOut Lab z marką Volkswagen zapytali Polaków o plany zakupu, leasingu lub wynajmu nowego lub używanego auta w 2022 r. Z już opublikowanych wyników badania można się dowiedzieć, że takie zamiary deklaruje 16% ankietowanych. To optymistyczne zapewnienia jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy liczbę aut zarejestrowanych w ubiegłym roku. 

Szczegółowe wyniki badania pokazują, że Polacy, którzy planują zmianę auta w 2022 r., najchętniej (32%) wybiorą auto z napędem benzynowym. Jednak na drugim miejscu uplasowały się hybrydy plug-in (PHEV). Auto z takim napędem chce wybrać aż 15% osób, planujących zmianę samochodu. Natomiast 4% z tej grupy rozważa pojazd w pełni elektryczny (BEV). Jakie są główne zastrzeżenia wobec „elektryków” wśród osób, które nie planują ich nabycia? 

Cena argumentem nr 1 

Ankietowani, którzy zadeklarowali zmianę auta w 2022 r. i wskazali, jaki rodzaj napędu preferują, zostali zapytani o przyczyny takich a nie innych decyzji. Wśród osób, które nie wybrały auta w pełni elektrycznego dominuje jeden główny argument. Jest nim wysoka cena zakupu, którą wskazuje 59% ankietowanych. 

Wysoka cena zakupu BEV to argument, który pojawia się w większości badań na temat elektromobilności. Jednak wraz z rozwojem technologii, a zwłaszcza z uruchamianiem systemów dotacji do nabycia BEV-ów, staje się on coraz mniej trafny. Po wprowadzeniu przez NFOŚiGW w końcówce 2021 r. dotacji do wynajmu i leasingu aut elektrycznych miesięczny koszt użytkowania tego typu pojazdów jest równy, a czasem niższy niż samochodów z napędami konwencjonalnymi. 

Następne w kolejności argumenty osób, które nie wybiorą auta elektrycznego, dotyczą konieczności ładowania auta i trwałości baterii. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na trzecią pod względem frekwencji opinię, mianowicie obawę przed całkowitym rozładowaniem auta. Tego typu obawy zgłasza aż 1 na 5 ankietowanych, którzy deklarują zmianę auta w 2022 r., ale nie wybiorą BEV. Jednak lęk przed rozładowaniem i unieruchomieniem samochodu ma się nijak do rzeczywistości. Z badań wśród użytkowników aut elektrycznych wynika, że 93% respondentów nigdy nie doświadczyło takiej sytuacji.

Czy kobiety i mężczyźni argumentują inaczej? 

Kobiety i mężczyźni dosyć podobnie odpowiadają na pytanie o przyczyny, dla których w 2022 r. nie nabędą auta elektrycznego. Różnice między płciami dla większości odpowiedzi nie przekraczają 5 punktów procentowych. Przykładowo kobiety nieco częściej niż mężczyźni zwracają uwagę na wysoką cenę zakupu BEV (61 vs 56%), a nieco rzadziej obawiają się całkowitego rozładowania auta (17 vs 22%). Wyjątkiem są wątpliwości co do trwałości baterii elektrycznych. Na tę odpowiedź wskazuje tylko 9% kobiet i aż 25% mężczyzn.