Analizy Elektromobilność

Analiza: Kto słyszał o elektryfikacji floty w urzędzie lub w firmie?

Zaledwie 1 na 10 Polaków słyszał o przykładzie elektryfikacji floty w firmie lub instytucji publicznej. Jednak osoby, które wiedziały o tego typu działaniach w biznesie, zdecydowanie częściej udzielały pozytywnej odpowiedzi również w pytaniu o obszar administracji publicznej. Zależność ta działa też w drugą stronę.

Temat elektryfikacji flot jest kwestią istotną dla ograniczenia emisyjności transportu. Zdaniem ekspertów ponad połowa pojazdów komercyjnych w Europie już dzisiaj mogłaby zostać zelektryfikowana. W Polsce elektryfikacja flot jest również bardzo ważnym zagadnieniem, ponieważ w naszym kraju około 3/4 nowych samochodów trafia do przedsiębiorstw. Dlatego InsightOut Lab i Volkswagen zbadali nastawienie Polaków do wymiany aut spalinowych na elektryczne w firmach i instytucjach publicznych. Okazuje się, że 47% badanych chciałoby, aby auta w ich miejscu pracy były elektryczne. Respondenci zostali również poproszeni m.in. o odpowiedzi na pytania dotyczące ich znajomości przykładów elektryfikacji flot w firmach i instytucjach publicznych.

Kto zna przykłady firm, częściej słyszał też o elektryfikacji w instytucjach

Zaledwie 1 na 10 Polaków słyszał o przykładzie elektryfikacji floty w firmie prywatnej, a 11% w instytucji publicznej. Mogłoby się wydawać, że czynnikiem, który wpływa na poziom twierdzących odpowiedzi na to pytanie jest wiek respondentów. W przypadku instytucji publicznych młodsi pytani częściej posiadali wiedzę o elektryfikacji flot. Pozytywnych odpowiedzi udzieliło 16% osób w wieku 18-24 lat i tylko 8% najstarszej grupy wiekowej (55+). Jednak w pytaniu o elektryfikację flot w firmach podobnej zależności nie ma.

Z badania wynika więc, że przykłady elektryfikacji flot zarówno w firmach, jak i instytucjach publicznych nie są zbyt skutecznie nagłaśniane. Polacy nie znają takich przykładów. Natomiast jeśli informacja, dotycząca jednego z obszarów, dotrze do odbiorców to często wpływa również na wyniki w pytaniu o drugi obszar. Aż 41% tych osób, które znały przykłady elektryfikacji flot w instytucjach publicznych, wiedziały również o takich przypadkach w firmach. Zależność ta występuje także w odwrotną stronę – aż 46% osób, które słyszały o firmie, w której flocie zaczęły jeździć BEVy (ang. battery electric vehicle), wiedziało jednocześnie o podobnych przykładach w placówkach użyteczności publicznej.

Zainteresowani „elektrykami” częściej słyszeli o przykładach elektryfikacji flot

Zainteresowanie tematem BEVów wiąże się z większą wiedzą na temat przykładów elektryfikacji flot, czy to w firmach, czy w instytucjach publicznych. Jeśli tylko 10% wszystkich respondentów znało przykład wymiany aut spalinowych na elektryczne w firmach, to ten odsetek wyniósł już 17% wśród osób, które rozważają zakup „elektryka”. Jeszcze większą różnicę między obiema grupami widać, gdy ankietowani odpowiadali na pytanie o wymianę aut w instytucjach publicznych. O przykładach w tym obszarze słyszało 21% respondentów, którzy zastanawiają się nad kupnem „elektryka”, i tylko 11% Polaków ogółem.