Analizy Elektromobilność

Analiza: Które korzyści z posiadania auta elektrycznego przemawiają bardziej do kobiet, a które do mężczyzn?

Wśród korzyści z posiadania auta w pełni elektrycznego są takie, na które częściej zwracają uwagę kobiety, inne częściej doceniają mężczyźni. Są i takie, które przemawiają do obu płci. Panie znacznie bardziej zwracają uwagę na ekologię i rosnące ceny paliw, panowie natomiast na niższe koszty eksploatacji i przyjemność z jazdy „elektrykiem”.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy 2022 r. ceny paliw w Polsce wzrosły z poziomu niecałych 6 zł do blisko 8 zł za litr. Podwyżki na stacjach benzynowych sprawiają, że różnica w kosztach użytkowania aut elektrycznych w porównaniu do pojazdów spalinowych znacząco wzrosła na korzyść tych pierwszych. Nawet biorąc pod uwagę możliwe wzrosty cen energii elektrycznej przemieszczanie się samochodem na prąd wciąż pozostanie kilkukrotnie tańsze niż „spalinówką”. 100 km jazdy samochodem elektrycznym może kosztować tylko 13 zł, czyli blisko trzy razy mniej niż w przypadku aut z silnikiem benzynowym czy wysokoprężnym*. InsightOut Lab i marka Volkswagen postanowili sprawdzić co bardziej skłania kobiety do rozważania kupna auta w pełni elektrycznego, używanego lub nowego, a co mężczyzn.

Panie bardziej „EKO”, panowie liczą koszty eksploatacji

Ankietowani, którzy zastanawiają się nad zakupem nowego lub używanego samochodu w pełni elektrycznego, zostali zapytani, co skłoniło ich do takich rozważań. Wyniki pokazały, że kobiety i mężczyźni dość zgodnie wskazują na „możliwość bezpłatnego ładowania prądem z własnej instalacji OZE” (14% vs 16% odp.) i na „możliwość korzystania z nowych technologii (16% vs 14% odp.). Natomiast największe różnice (18 pkt proc.) zostały zaobserwowane w przypadku „niższych kosztów eksploatacji auta elektrycznego”, na które wskazało 39% mężczyzn i tylko 21% kobiet. Panie z kolei znacznie częściej (46% odp.) niż panowie (34%) optowały za „ekologicznością auta elektrycznego” oraz wskazywały na „rosnące ceny paliw w ostatnim czasie” (54% vs. 44%). Warto też dodać, że panów ponad dwa razy częściej przekonywała „frajda z jazdy autem elektrycznym” – 13% z nich wybrała tę odpowiedź, przy jedynie 6% pań.

Metodologia

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1067 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 22-25 lipca 2022 r. Metoda: CAWI.

* 13 zł dla ID.4 Pro 77 kWh 174 KM, zużycie energii 17 kWh/100 km, przyjęta cena 1 kWh: 77 groszy; 37 zł dla Volkswagena Tiguana 1.5 TSI Life DSG, zużycie paliwa 5,6 l/100 km, przyjęta cena za litr benzyny: 6,60 zł.