Analizy Elektromobilność

Analiza: Rozważają zakup „elektryka”, ale czy wiedzą, że zimą jego zasięg spada?

Problem mniejszego zasięgu zimą dotyczy zarówno „elektryków”, jak i „spalinówek”, ale w przypadku aut na prąd więcej osób jest tego świadomych. Można by się spodziewać, że wśród nich przeważają osoby, które rozważają zakup BEV. Jednak okazuje się, że ci, którzy rozważają i nie rozważają zakupu BEV nie różnią się wyraźnie jeśli chodzi o wiedzę na temat spadku zasięgu auta zimą.

Jednym z gorących tematów „elektromobilnościowych”, choć poruszanych zwykle zimą, jest spadający zasięg aut na prąd w temperaturach poniżej zera. InsightOut Lab razem z marką Volkswagen postanowili przypomnieć o fakcie, że zimą zarówno autem elektrycznym, jak i spalinowym przejedziemy krótszy dystans niż latem. W raporcie na ten temat znalazły się dane, opisujące spadek zasięgu obu rodzajów aut a także wyniki badania na ogólnopolskiej próbie respondentów. Z badania wynika, że Polacy generalnie zdają sobie sprawę z negatywnego wpływu zimy na zasięg samochodów, ale spora część sądzi, że zarówno w przypadku „elektryków”, jak i „spalinówek” niskie temperatury zasięgu nie obniżają.

Rozważają czy nie rozważają, a wiedzą prawie tyle samo

Pytani o zimowy zasięg aut elektrycznych i spalinowych, Polacy dzielą się zasadniczo na dwie grupy. Jedna (32-41% w zależności, czy pytanie dotyczy BEV czy ICE) sądzi błędnie, że niższe temperatury nie wpływają negatywnie na liczbę kilometrów możliwych do przejechania. Druga (42-53%) zgodnie z faktami uważa, że zimą na jednym ładowaniu lub tankowaniu przejedziemy mniej niż latem. Osoby, które przewidują większy zasięg zimą niż latem należą do mniejszości, choć względnie dużej (ok. 15%). Szczegółowe dane zawiera raport Volskwagena i InsightOut Lab na ten temat.

Jeżeli podzielimy ankietowanych na tych, którzy deklarują rozważanie zakupu auta na prąd oraz tych, którzy nie myślą o takiej inwestycji, wyniki są nieco zaskakujące. Można by się spodziewać, że osoby, które biorą pod uwagę kupno „elektryka” wiedzą więcej na jego temat. Jednak w przypadku kwestii zasięgu zimą okazuje się, że wcale tak nie jest. Osoby, które rozważają i nie rozważają zakupu BEV nie różnią się wyraźnie jeśli chodzi o wiedzę na temat spadku zasięgu zimą. 49% pierwszej grupy i 55% drugiej wie, że „elektryk” zimą przejedzie mniej na jednym ładowaniu niż latem. W odniesieniu do auta spalinowego te wyniki są następujące: 37 i 45%. Pod omawianym względem nieco lepiej wypadają więc ci, którzy nie planują zakupu auta napędzanego prądem. Widać więc, że „elektromobilnościowa” edukacja powinna dotyczyć obu grup.