Analizy Elektromobilność

Analiza: Nowe auto w salonie lub tańsze używane. Kto i ile chce wydać na auto w 2022 r.?

Ponad 50% Polaków zainteresowanych kupnem, leasingiem, lub wynajmem samochodu w 2022 r. wybiera auta używane. Kobiety są znacznie częściej zainteresowane tańszymi i używanymi autami oferowanymi za gotówkę.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez markę Volkswagen wraz z InsightOut Lab, 16% Polaków planuje kupić, leasingować, lub długoterminowo wynająć samochód w 2022 r. 55% tej grupy skłania się ku nabyciu auta używanego, czy to prywatnie, w komisie, lub w salonie. Nowe pojazdy z salonu cieszą się zainteresowaniem 35% respondentów. Pozostali nie są zdecydowani. Używane samochody sprzedawane prywatnie za gotówkę wciąż cieszą się największą popularnością. Badanie wykazało, że 26% ankietowanych jest zainteresowanych takimi ofertami. Jednocześnie, 32% respondentów planuje wydać maksymalnie 25 tys. zł na zakup.

W salonie chcemy wydać do 100 tys. zł

Ankietowani, którzy zadeklarowali, że chcą kupić nowe auto w salonie za gotówkę, najczęściej zamierzają przeznaczyć na ten cel powyżej 50, ale nie więcej niż 100 tys. zł. Takiej odpowiedzi udzieliło 52% z nich. Natomiast w sumie 30% jest zainteresowanych pojazdami o wartości przekraczającej 100 tys. zł. Osoby, które planują wzięcie nowego auta w leasing lub wynajem a także ci, planujący posiłkować się kredytem, także najczęściej wybierają auta z przedziału cenowego powyżej 50, ale nie więcej niż 100 tys. zł. W ich przypadku auto w podanej cenie zamierza nabyć odpowiednio 48% i 43% badanych.

Kobiety częściej planują tańsze auta za gotówkę

Znacznie większa część kobiet (34%) niż mężczyzn (19%) rozpatruje kupno samochodu od prywatnego właściciela lub z komisu za gotówkę. Jednocześnie prawie dwa razy częściej niż mężczyźni deklarują one budżet na zakup wynoszący maksymalnie 25 tys. zł (odpowiednio 40% i 24% odpowiedzi). Poza tym jeśli chodzi o osoby, które zadeklarowały zmianę auta w 2022 r., ale jeszcze nie wiedzą, jakie auto wybiorą i jak je sfinansują, to także przeważają w niej kobiety (14% vs 3%). Natomiast mężczyźni częściej skłaniają się ku wzięciu kredytu na nowe auto z salonu (13% wobec 4% kobiet). Są również wyraźnie bardziej zainteresowani przedziałem cenowym powyżej 25 tys. zł do 50 tys. zł (28% wobec 13% kobiet). Częściej niż kobiety myślą także o leasingu używanego pojazdu oferowanego przez salony (11% mężczyzn i 4% kobiet).