Analizy Elektromobilność

Analiza: Zmiana auta w 2022 r.? Badanie pokazuje, ile Polacy planują wydać na nowy lub używany samochód

Połowa osób, które zamierzają zmienić auto w 2022 r., planuje wydać na ten cel do 50 tys. zł. Wysokość kwoty wynika ze statusu i formy finansowania samochodu.

InsightOut Lab z marką Volkswagen zapytali Polaków o plany zakupu, leasingu lub wynajmu nowego lub używanego auta w 2022 r. Z już opublikowanych wyników badania można się dowiedzieć, że takie zamiary deklaruje 16% ankietowanych. To optymistyczne zapewnienia jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy liczbę aut zarejestrowanych w ubiegłym roku. Raport opisuje również, w jaki sposób respondenci chcą sfinansować nabycie samochodu i jaki rodzaj napędu wybiorą. Wobec tych informacji nasuwa się pytanie, w jakim przedziale cenowym mieszczą się auta, które planują nabyć Polacy?

Wybieramy tańsze auta

Niemal 1/3 badanych, którzy planują zmianę auta, zamierza wydać na ten cel do 25 tys. zł. To przedział cenowy wskazywany przez ankietowanych najczęściej. Drugi w kolejności jest przedział 25-50 tys. zł. Tyle na auto zamierza wydać 21% respondentów. Zatem w sumie 53% badanych, którzy deklarują zamianę auta w 2022 r., chce zapłacić za samochód nie więcej niż 50 tys. zł. Wydatek powyżej tej kwoty, ale nie większy niż 100 tys. zł rozważa dosyć duża grupa badanych – 24%.  

W odpowiedziach ankietowanych Polaków trzycyfrowe kwoty padają zdecydowanie rzadziej. W sumie o samochodzie wartym ponad 100 tys. zł myśli 12% respondentów, z czego zdecydowana większość rozważa auto z przedziału cenowego powyżej 100 tys., ale nie więcej niż 150 tys. zł.

Auta używane za gotówkę

Z opublikowanych wyników badania InsightOut Labu i Volkswagena wiemy, że statystyczny Polak, który zamierza zmienić auto w 2022 r., wybierze samochód używany za gotówkę. W sumie 55% osób deklarujących zmianę auta w 2022 r. wybierze auto z drugiej ręki, a 35% – nowe. Niemal identycznie wyglądają dane, dotyczące odpowiednio płatności gotówką i różnych form finansowania. Widać więc, że kwota, którą statystyczny „Kowalski” chce przeznaczyć na nabycie auta wiąże się z statusem pojazdu i preferowanym sposobem finansowania. Niższe kwoty oznaczają zakup auta używanego za gotówkę.