Analizy Elektromobilność

Analiza: Im właściciele ID. więcej jeżdżą, tym bardziej doceniają technologie w aucie

Właściciele elektrycznych Volkswagenów ID. ogólnie doceniają dostępne w nich najnowsze technologie, takie jak IQ Light, Travel Assist czy Infotainment. Warto bliżej przyjrzeć się zwłaszcza odpowiedziom kierowców, którzy korzystają z auta najczęściej, bo ich ocena jest najbardziej miarodajna. Okazuje się, że wyżej niż pozostali oceniają oni szczególnie system interaktywnych świateł IQ Light.

Nowe technologie już od jakiegoś czasu znajdują się w centrum zainteresowań przemysłu motoryzacyjnego. Ich wartość jest znaczna i w ciągu najbliższych lat ma wzrosnąć kilkukrotnie. Według ekspertów z firmy consultingowej McKinsey, całkowita wartość wygenerowana przez szeroko pojęte użycie usług „connected-car” osiągnie 550 mld $ w 2030 r., przy szacowanych 64 mld $ w 2020 r. Sam rynek  systemów wsparcia kierowców, według Research and Markets, będzie wart 5,3 mld $ w 2027 r. Upowszechnianie zaawansowanych technologii, które nie są gadżetami, ale realnie usprawniają korzystanie z auta i poprawiają bezpieczeństwo to jeden z kluczowych elementów strategii marki Volkswagen. Dlatego firma we współpracy z InsightOut Lab zbadała zadowolenie użytkowników modeli ID. z technologii dostępnych w tych samochodach.

Warto wspomnieć, że wyżej wspomniane technologie nie są już zarezerwowane tylko dla najwyższej klasy limuzyn, a wchodzą „pod strzechy” niższych segmentów modelowych. Tak jest np. w przypadku inteligentnego oświetlenia adaptacyjnego (ang. Adaptive Lighting Beam, ADB). Raport Yole Développement ocenia, że w 2021 r. już 5 mln samochodów na świecie miało wmontowany system ADB, a w 2027 r. takich pojazdów może być nawet 30 mln.

Im więcej jeżdżą, tym bardziej doceniają IQ Light

Badanie wśród właścicieli w pełni elektrycznych samochodów Volkswagen ID. dotyczyło trzech technologii zastosowanych w tej serii modelów: Infotainment (multimedialny system inforozrywki), Travel Assist (asystent prowadzenia pojazdu), oraz IQ Light (interaktywny system świateł). Uczestnicy zostali poproszeni o oceny na skali 1-10, gdzie 10 oznacza najwyższą satysfakcję z danej funkcji. Wyniki ankiety pokazały, że średnio grupa właścicieli VW ID. najwyżej doceniła system IQ Light, który uzyskał 8,4 pkt. Za nim uplasowały się funkcje Travel Assist (7,6 pkt) i Infotainment (7 pkt).

Warto jednak szczególnie przyjrzeć się odpowiedziom osób, które tygodniowo pokonują najwięcej kilometrów tygodniowo (400+), a więc najwięcej czasu spędziły w swoim ID., mając okazję używania wyżej wspomnianych udogodnień. Okazuje się, że te osoby są bardziej zadowolone niż średnio cała grupa badanych z systemu świateł IQ Light (9,00 pkt). Mniej więcej taki sam poziom satysfakcji odnotowano w przypadku usługi Travel Assist (7,63 pkt), lecz nieco niższy z systemu Inforozrywki (6,68 pkt). Ciekawostką jest, że pokonujący najkrótsze dystanse tygodniowo (do 100 km) są na ogół najbardziej zadowoleni, ale ich opinia jest nieco mniej miarodajna.